Pe lângă faptul că s-a desfășurat în noiembrie pentru prima dată în istoria sa de 68 de ani, cele 12 Ore Sebring au oferit rezultate istorice și în alte moduri ca final de sezon al Campionatului IMSA Weathertech SportsCar sâmbătă.

Mazda Motorsports a obținut prima sa victorie majoră de anduranță cu o victorie de la monopostul nr. 55 al lui Harry Tincknell, Jonathan Bomarito și Ryan Hunter-Reay și a obținut, de asemenea, un loc trei cu nr. 77 al lui Oliver Jarvis, Tristan Nunez și Olivier Pla.

În ultima cursă pentru cuplul Acura și Team Penske, monopostul nr. 6 al lui Juan Pablo Montoya, Dane Cameron și Simon Pagenaud a terminat pe locul doi, în timp ce nr. 7 al lui Ricky Taylor, Helio Castroneves și Alexander Rossi a câștigat campionatul DPi.

SĂPTĂMÂNA EMOȚIONALĂ: O recapitulare a celor douăsprezece ore de la Sebring

A fost primul titlu pentru Castroneves în timpul unei curse de 21 de sezoane cu Penske care s-a încheiat cu Sebring. Triplul câștigător al cursei Indianapolis 500 va trece la un program part-time IndyCar în sezonul următor cu Meyer Shank Racing.

Porsche Motorsport, care părăsește clasa GTLM, a măturat primele două locuri în divizia sa la Sebring cu modelele 911 și 911 RSR-19 nr. 912.

Iată statisticile cursei, punctele și rezultatele după Mobil 1 Twelve Hours of Sebring, finala sezonului IMSA WeatherTech SportsCar Championship la Sebring International Raceway:

REZULTATE: Faceți clic aici pentru ordinea generală de sosire și aici pentru defalcarea pe clase.

POINTS: În divizia DPi, Acura nr. 7 a lui Ricky Taylor și Helio Castroneves a câștigat campionatul cu un punct (265-264) în fața Cadillac-ului nr. 10 al lui Ryan Briscoe și Renger van der Zande.

În GTLM, mașina nr. 3 Corvette al lui Antonio Garcia și Jordan Taylor a câștigat titlul.

În GTD, Acura nr. 86 a lui Matt McMurry și Mario Farnbacher a câștigat campionatul cu două puncte (286-284) față de Porsche-ul nr. 16 al lui Patrick Long și Ryan Hardwick, care a câștigat sâmbătă.

Click aici pentru clasamentul pe puncte după Sebring.

PACHET DE STATISTICI PENTRU SEBRING:

Cele mai rapide tururi în funcție de pilot

Cele mai rapide tururi în funcție de pilot după cursă (în weekend)