Cumberland vs. Georgia Tech game at Grant Field in 1916; privind spre est spre Techwood Drive (observați casele vizibile și în alte fotografii timpurii)

7 octombrie 1916: Georgia Tech 222, Cumberland College 0
În cel mai dezechilibrat meci din istoria fotbalului american, Georgia Tech, sub comanda antrenorului John Heisman, a învins Cumberland College, 222-0. S-a spus că antrenorul Heisman îi răsplătea pe Bulldogs pentru o înfrângere cu 22-0 la baseball din anul precedent, în care Cumberland ar fi folosit jucători profesioniști pentru a-și asigura victoria sau, dimpotrivă, că arăta cum că majorarea scorului împotriva unor adversari slabi avea o influență uriașă asupra votanților în sondajele de rating din fotbalul universitar. În orice caz, Engineers (așa cum era cunoscută echipa Georgia Tech la acea vreme) nu a aruncat niciodată o pasă și nu a avut nevoie de mai mult de patru jocuri pentru a înscrie.

29 noiembrie 1917: Georgia Tech 68, Auburn 7
Această victorie a marcat sfârșitul primului sezon de campionat național neînvins și neîncheiat pentru Yellow Jackets. În 1917, Georgia Tech și-a depășit adversarii cu 491-17, în mijlocul unei serii de 33 de meciuri fără înfrângere care s-a întins pe parcursul a cinci sezoane.

8 decembrie 1928: Georgia Tech 20, Georgia 6
Acesta a fost punctul culminant al celui de-al doilea sezon perfect al Georgia Tech și al Campionatului Național, deși Yellow Jackets va merge la Rose Bowl pentru a înfrunta Cal în ceea ce se va dovedi a fi un meci celebru în sine. Georgia Tech a jucat doar două meciuri în deplasare în linia sa de 9-0 în sezonul regulat, găzduind Notre Dame, Alabama, Auburn și Georgia. Motivul principal este că multe dintre stadioanele celorlalte echipe din Sud nu erau la fel de mari sau accesibile ca Grant Field din Midtown Atlanta.

Imagine externă

Old West Stands

15 noiembrie 1952: #Georgia Tech nr. 4 7, Alabama nr. 12 3
În unul dintre cele mai importante meciuri ale celui de-al treilea sezon al Campionatului Național al echipei Georgia Tech, două dintre cele mai bine clasate echipe care s-au confruntat vreodată pe Grant Field au văzut Georgia Tech învingând Alabama într-o luptă defensivă strânsă. Jake „Mouse” Rudolph, de la Georgia Tech, a fost lăsat inconștient după ce l-a placat pe Bobby Marlow, de la Alabama, la un joc la a patra încercare pe linia porții, în finalul meciului, care a devenit cunoscut sub numele de „placajul de 125.000 de dolari”. Acest joc a împiedicat Alabama să înscrie și le-a oferit celor de la Yellow Jackets oportunitatea de a câștiga meciul cu o singură încercare de eseu. Victoria a păstrat recordul de neînfrângere al celor de la Yellow Jackets, iar Georgia Tech a fost invitată să joace în Sugar Bowl și a câștigat premiul de participare. Tech, care învinsese deja numărul 6 Duke, va continua să învingă Florida State, Georgia și numărul 7 Mississippi (în Sugar Bowl) în mijlocul unei serii de 31 de meciuri fără înfrângere.

17 noiembrie 1962: Georgia Tech 7, Alabama nr. 1 6
Această victorie surprinzătoare asupra primei clasate Alabama a pus capăt unei serii de 26 de meciuri fără înfrângere a celor de la Crimson Tide. Bobby Dodd a numit-o cea mai mare victorie a sa, deoarece Tech a zădărnicit eforturile de revenire ale celor de la Alabama, împiedicând o tentativă de conversie de două puncte și interceptând o pasă a lui Joe Namath în adâncul propriului teritoriu, când mai rămăsese doar 1:05.

5 octombrie 1969: Baltimore Colts 21, Atlanta Falcons 14
Acesta a fost singurul meci din sezonul regulat al NFL jucat pe Grant Stadium. Stadionul a găzduit acest meci deoarece Atlanta Braves juca în National League Championship Series împotriva celor de la New York Mets.

6 noiembrie 1976: Georgia Tech 23, #11 Notre Dame 14
În cel mai memorabil meci al unui sezon 4-6-1, Georgia Tech a învins #11 Notre Dame fără să arunce o pasă înainte. După ce fundașul Gary Lanier a fost eliminat în timp ce se retrăgea pentru a pasa în primul sfert, Ross Browner și Willie Fry de la Notre Dame au sărbătorit pe teren. Antrenorul echipei Georgia Tech, Pepper Rodgers, a decis să nu le permită celor de la Fighting Irish să se mândrească după un sack și a cerut o alergare la fiecare joc următor. Strategia neobișnuită a funcționat, iar Yellow Jackets a supărat Notre Dame.

13 octombrie 1990: #15 Georgia Tech 21, #14 Clemson 19
La doar două sezoane distanță de un sezon 1988 de 3-8, antrenorul Bobby Ross și-a condus echipa la un record de 4-0 pentru a se confrunta cu Tigers. Yellow Jackets a ieșit învingătoare din această luptă strânsă și avea să învingă numărul 1 Virginia și numărul 19 Nebraska în Citrus Bowl pentru al patrulea său Campionat Național.

17 octombrie 1998: #25 Georgia Tech 41, #7 Virginia 38
În a doua întâlnire între două echipe foarte bine clasate Georgia Tech și Virginia (prima fiind în 1990), Georgia Tech a ieșit din nou victorioasă cu același scor de 41-38, câștigând pentru Yellow Jackets o parte din Campionatul ACC. Virginia a luat un avans mare în acest meci de la Georgia Tech. Jocurile mari ale celor de la GT i-au adus în cele din urmă în avantaj în finalul meciului, inclusiv o pasă de eseu dramatică a lui Joe Hamilton către Dez White. Virginia a ratat un gol pe teren în ultimele secunde, ceea ce a determinat mii de fani Georgia Tech să se verse pe teren.

27 noiembrie 1999: Georgia Tech #16 Georgia Tech 51, Georgia #21 Georgia 48 (OT)
În meciul cu cel mai mare număr de puncte marcate vreodată în această serie, Georgia a depășit un deficit de 17 puncte în a doua repriză pentru a egala meciul și părea să fie la un pas de o victorie ușoară după ce a condus până la linia de 2 yarzi a lui Tech cu nouă secunde rămase din timpul regulamentar. În loc să dea un șut pe teren pentru a câștiga meciul, antrenorul echipei Georgia, Jim Donnan, a apelat la un joc de alergare care a fost considerat un fumble de către Jasper Sanks, pe care Georgia Tech l-a recuperat în endzone. Reluările păreau să indice că alergătorul era la pământ când mingea a ieșit, oricum Georgia a pierdut. În prelungiri, după ce a interceptat o pasă a Georgiei în endzone, Tech a încercat un field goal la a treia încercare în posesia sa. Lovitura a fost blocată, dar George Godsey, deținătorul lui Tech, a recuperat mingea. A doua șansă a kickerului de la Tech, Luke Manget, a fost bună. Secția studenților de la Georgia Tech a năvălit pe teren și a dărâmat stâlpii porții. Începând din 2019, aceasta rămâne cea mai recentă victorie pe teren propriu a lui Georgia Tech în fața Georgiei.

1 noiembrie 2008: Georgia Tech 31, #16 Florida State 28
Înainte de întâlnirea din 1 noiembrie dintre FSU și Georgia Tech, Bobby Bowden era neînvins împotriva Georgiei Tech. Antrenorul echipei Florida State, Bobby Bowden, nu pierduse niciodată în fața echipei Georgia Tech în 12 întâlniri. Ultima dată când Georgia Tech a învins Florida State la fotbal a fost în 1975. În timpul primului an al lui Paul Johnson ca antrenor principal, Georgia Tech avea un record de 6-2 înainte de meci. Georgia Tech a fost condusă de două ori la un touchdown în primul sfert, dar s-a distanțat în al doilea sfert și a terminat prima repriză conducând cu 24-20. Un eseu în al treilea sfert a dus Tech la 31-20, dar Florida State s-a mobilizat, marcând un eseu și transformând încercarea de două puncte pentru a se apropia la trei puncte. Pe ultima lor unitate, Florida State a condus până în interiorul liniei de cinci yarzi. Fundașul echipei Florida State, Marcus Sims, a primit mingea și se îndrepta spre zona de finiș, dar a fost întâmpinat de proaspătul jucător al echipei Georgia Tech, Cooper Taylor, fiul fostului QB al echipei Tech, Jim Bob Taylor. Mingea de fotbal a fost scăpată în zona de finiș și recuperată de proaspătul jucător de la Tech, Rashaad Reid, pentru a asigura victoria celor de la Jackets. Fanii s-au îmbulzit pe teren după ce și-au văzut echipa rupând o serie de 12 înfrângeri în fața Seminoles, cea mai lungă serie de înfrângeri a lui Tech în fața oricărei echipe moderne.

17 octombrie 2009: #19 Georgia Tech 28, #4 Virginia Tech 23
Jucat în fața unei mulțimi încărcate de emoție, aceasta a fost prima dată când Georgia Tech a învins o echipă din top 5 pe teren propriu de când a învins nr. 1 Alabama cu 7-6 în 1962. După victorie, studenții au năvălit pe teren, au dărâmat stâlpul porții din zona nordică și l-au cărat până la casa președintelui Georgia Tech, George P. „Bud” Peterson. Victoria i-a lansat pe Jackets pe locul 11 în AP Poll. Acesta a fost meciul decisiv care a ajutat Georgia Tech să câștige titlul ACC Coastal Division. Ulterior, The Jackets au învins Clemson în meciul de campionat ACC din 2009 și au obținut primul titlu de conferință din 1998 și prima calificare la Orange Bowl din 1967. Cu toate acestea, această victorie și titlul au fost ulterior anulate.

29 octombrie 2011: Georgia Tech 31, #5 Clemson 17
În fața unei mulțimi de 55.646 de spectatori, Georgia Tech și-a revenit după două înfrângeri consecutive pentru a învinge Clemson #5. Tigers, care erau neînvinși înainte de meci, au întors mingea de 4 ori în meci și au permis echipei Georgia Tech să alerge pentru 383 de metri. Tevin Washington a fost liderul echipei Yellow Jackets, alergând pentru 176 de metri în 27 de curse și un eseu, acesta fiind cel mai mare număr de metri alergate vreodată de un fundaș de la Georgia Tech. Yellow Jackets au luat un avans de 24-3 la pauză și au ținut piept lui Clemson, care a avut 8-0 pentru prima dată din 2000, când Georgia Tech a învins pe Clemson Tigers, pe atunci numărul 4. A fost prima victorie a lui Tech împotriva unei echipe din top 5 de când a învins Virginia Tech nr. 4 în 2009.

24 octombrie 2015: Georgia Tech 22, #9 Florida State 16
În fața unei mulțimi de 55.000 de spectatori, Georgia Tech și-a revenit după cinci înfrângeri consecutive în fața unor adversari cu recorduri combinate de 30-4 pentru a învinge #9 Florida State University, un program care câștigase 28 de meciuri consecutive în conferință, campionatul național Vizio BCS din 2013 și două titluri consecutive în Atlantic Coast Conference. În ultimele 51 de meciuri, Florida State avea 48-3. Seminolele, care erau neînvinse înainte de meci, au avut mingea la a treia și golul cu opt minute înainte de final, conducând cu 16-13, când pasa intenționată de Everett Golson a fost deviată de pantoful cornerback-ului Georgia Tech, Lawrence Austin, și interceptată de veteranul Jamal Golden, senior safety. Harrison Butker de la Yellow Jackets a reușit un gol de 25 de yarzi cu 57 de secunde înainte de final pentru a egala la 16. Florida State a condus pe teren și s-a pregătit pentru golul câștigător de 56 de yarzi, marcat de Roberto Aquayo, care a avut 26 din 26 la încercări de goluri de câmp în sfertul patru și 63 din 63 la puncte suplimentare în sfertul patru. Potențialul șut câștigător a fost blocat de Patrick Gamble de la Yellow Jackets și recuperat de Lance Austin la linia de 22 de yarzi, unde și-a croit drum printre un convoi de blocanți de la Georgia Tech pe o distanță de 78 de yarzi pe terenul de fotbal până în zona de final, în timp ce timpul expira, oferindu-i Georgiei Tech a treia victorie din sezonul 2015 și a treia victorie în Top 10 sub conducerea lui Paul Johnson. Daniel Palka a fost prezent.