Amatőr (1956-62)Edit

Laver tizenévesen hagyta ott az iskolát, hogy 24 éven át tartó teniszkarriert folytasson. Queenslandben Charlie Hollis, majd később Harry Hopman, az ausztrál Davis-kupa-csapat kapitánya edzette, akitől Laver a “Rakéta” becenevet kapta.

Laver 1957-ben ausztrál és amerikai junior bajnok is volt. Az áttörést a világszínpadon 1959-ben érte el, amikor Wimbledonban mindhárom döntőbe bejutott, és Darlene Harddal megnyerte a vegyes páros bajnoki címet. Nem kiemelt játékosként az egyéni döntőben a perui Alex Olmedótól kapott ki, miután túlélt egy 87 játszmás elődöntőt az amerikai Barry MacKay ellen. Első nagy egyéni bajnoki címe az 1960-as ausztrál bajnokság volt, ahol az ausztrál Neale Frasert győzte le egy öt játszmás döntőben, miután két szett hátrányból fordított, és a negyedik játszmában megmentette Fraser bajnoki pontját. Laver 1961-ben szerezte meg első wimbledoni egyéni koronáját, amikor a mindössze 53 percig tartó döntőben Chuck McKinley-t győzte le sima szettben (ez volt az egyik legrövidebb férfi egyes wimbledoni döntő a történelemben).

Rod Laver autogramot osztogat a holland bajnokságon 1962 júliusában

1962-ben Laver lett az első férfi játékos Don Budge 1938 óta, aki egy évben mind a négy Grand Slam egyéni címet megnyerte. További 18 címet nyert, így a szezonban összesen 22 címet szerzett. Ezek között a címek között volt az olasz bajnokság és a német bajnokság is, így Laver megszerezte a párizsi, római és hamburgi “salakpályás triplázást”, ami korábban csak Lew Hoadnak sikerült 1956-ban. Az ausztrál bajnokságon Laver a döntőben legyőzte Roy Emersont. Laver Grand Slam-győzelmének legnagyobb akadálya a lassú salakon rendezett francia bajnokság volt, ahol Laver a negyeddöntőtől kezdve három egymást követő ötszettes mérkőzést nyert meg. A Martin Mulligan elleni negyeddöntőben Laver a negyedik szettben meccslabdát hárított egy fonák röplabdával, miután egy második szerva után a hálóhoz ért. A döntőben Laver elvesztette az első két szettet, és 0-3-as hátrányba került a negyedik szettben, mielőtt visszatért és legyőzte Emersont. Wimbledonban sokkal könnyebb volt a továbbjutása. Laver az egész tornán csak egy szettet veszített, Manuel Santana ellen a negyeddöntőben, aki szettlabdát hárítva két szettben vezetett. A döntőben Laver 52 perc alatt verte Mulligan-t (egy perccel rövidebb idő alatt, mint az előző évi döntőben). Az amerikai bajnokságon Laver csak két szettet veszített a torna során, és a döntőben ismét legyőzte Emersont.

1963 februárjában szerepelt a To Tell the Truth című paneljáték show-ban, ahol mind a négy panelista a tenisztörténeti ismeretei alapján azonosította őt.

ProfiSzerkesztés

A nyílt korszak előtt (1963-68)Szerkesztés

1962 decemberében Laver profi lett, miután megnyerte a Davis Kupát az ausztrál csapattal. A kezdeti beilleszkedési időszak után gyorsan beilleszkedett az olyan vezető profi játékosok közé, mint Ken Rosewall, Lew Hoad és Andrés Gimeno, valamint Pancho Gonzales, amikor Gonzales 1964-ben visszatért a teljes munkaidőre. A következő hét év során Laver ötször nyerte meg az amerikai profi teniszbajnokságot, köztük 1966-tól kezdve négyszer egymás után.

1963 elején Laver egy ausztrál-ázsiai turnén folyamatosan vereséget szenvedett Rosewalltól és Hoadtól is. Hoad nyerte az első nyolc mérkőzést Laver ellen, Rosewall pedig 13-ból 11-et. Laver azonban a Kooyong Stadionban és az adelaide-i Memorial Stadionban a Rosewall elleni best-of-five set mérkőzéseket is megnyerte. Az év végére azonban Laver hat tornagyőzelmével Rosewall mögött a második számú profi játékos lett. A World Series turné első szakaszában Laver 25-16-os mérleggel a második helyen végzett. A két legjobb játékos, Rosewall és Laver ezután egy sor mérkőzést játszott egymás ellen, hogy kiderüljön a bajnok. Rosewall 14-4-re nyert.

Laver bruttó keresete 1963-ban 60 000 dollár volt, ami az első a profi játékosok között.

1964-ben Laver és Rosewall egyaránt hét fontos címet nyert (kisebb tornákon Laver négyet, Rosewall hármat), de Laver 19 mérkőzésből 15-öt nyert Rosewall ellen, és megszerezte a két legrangosabb címet, a US Pro Championships-et Gonzales és a Wembley Championships-et Rosewall előtt. A teniszhéten Raymond Lee úgy jellemezte a Wembley-meccset, ahol Laver 5-3-as hátrányból az ötödik szettben 8-6-ra győzött, mint talán a valaha volt legjobb meccsüket, amely megváltoztatta a tenisztörténelmet. Lee úgy tekint erre a győzelemre, mint ami megkezdte és megalapozta Laver hosszú uralmát a világranglista első helyén. A másik presztízs címet, a francia pro-t Rosewall nyerte.

Rod Laver Noordwijkban 1964-ben

1965-ben Laver egyértelműen a profi teniszezők első számú játékosa volt, 17 címet nyert, és 18 mérkőzésből 13-at Rosewall ellen. Tíz döntőből nyolcat Laver nyert a még mindig veszélyes Gonzales ellen. Laver megnyerte a Wembley Pro-t, a döntőben legyőzve Gimenót.

1966-ban Laver 16 versenyt nyert, köztük a US Pro Championshipet (öt szettes döntőben legyőzte Rosewallt), a Wembley Pro Championshipet (a döntőben könnyedén legyőzte Rosewallt) és nyolc másik fontos tornát.

1967-ben Laver 19 versenyt nyert, köztük a Wimbledon Pro-t (a döntőben sima szettben legyőzte Rosewallt), az US Pro Championships-t (a döntőben legyőzte Gimenót), a Wembley Pro Championships-t (a döntőben legyőzte Rosewallt) és a francia Pro Championship-et (a döntőben legyőzte Gimenót), amivel a legfontosabb profi címeket, egy profi Grand Slamet nyert meg. Az 1967-es wimbledoni profi torna volt az egyetlen profi verseny, amelyet a wimbledoni Centre Courton rendeztek az Open Era kezdete előtt.

Az Open Era alatt (1968-76)Edit

Az Open Era kezdetével, 1968-ban a profi játékosok ismét indulhattak Grand Slam-versenyeken. Laver lett 1968-ban Wimbledon első Open Era-bajnoka, aki az elődöntőben a legjobb amatőrt, az amerikai Arthur Ashe-t, a döntőben pedig az ausztrál honfitársát, Tony Roche-t győzte le, mindketten sima szettben. Laver az első francia nyílt teniszbajnokságon is második lett Ken Rosewall mögött. Ebben az első “nyílt” évben Wimbledonon és a francia nyílt bajnokságon kívül csak nyolc nyílt verseny volt, ahol profik, regisztrált játékosok és amatőrök mérhették össze tudásukat. A profik főként saját pályájukon játszottak, két csoport – a National Tennis League (NTL) és a World Championships Tennis (WCT) – működött. Laver általánosan az első helyen állt a rangsorban, megnyerte az amerikai profi bajnokságot füvön és a francia profi bajnokságot salakon (mindkettőt John Newcombe felett). Laver megnyerte az év utolsó nagy nyílt versenyét, a Los Angeles-i Pacific Southwestet is kemény pályán. Ashe Laver egyik legjobb teljesítményének tartotta a Ken Rosewall ellen aratott 4-6, 6-0, 6-0-s végső győzelmét. Laver a meccs után így nyilatkozott: “Ez az a fajta meccs, amiről mindig is álmodtál. Az a fajta, amit éjszaka álmodban játszol.”

1969-ben Laver másodszor nyerte meg mind a négy Grand Slam-tornát ugyanabban a naptári évben, és a US Open döntőjében a Roche elleni négyszettes győzelemmel pecsételte meg ezt az eredményt. A 32 egyéni versenyből, amelyen indult, 18-at megnyert (ez még mindig az Open Era címek rekordja), és 106-16-os győzelem-vereség mérleget állított fel. A wimbledoni döntőben Newcombe négy szettben történő legyőzésével a negyedik egymást követő alkalommal szerezte meg a címet az All England Clubban, amikor részt vett a tornán (és hatodik egymást követő alkalommal jutott a döntőbe, mivel 1959-ben és 1960-ban második volt). 1961 és 1970 között 31 egymást követő mérkőzésen aratott győzelemmel rekordot állított fel Wimbledonban, amely 1980-ig tartott, amikor Björn Borg felülmúlta. Az 1962-es első Grand Slam-évével ellentétben Laver 1969-ben a világ legjobb profi és amatőr játékosai számára nyitott versenyeken játszott. Az év Grand Slam-tornáin Laver öt ötszettes mérkőzést vívott, és kétszer két szett hátrányból állt fel a korai fordulókban. A négy döntőben azonban összesen csak két szettet veszített. Legnehezebb mérkőzése egy maratoni, 90 játszmás elődöntő volt Roche ellen az Australian Openen, trópusi forróságban. További ellenfelei az Australian Openen többek között Roy Emerson, Fred Stolle és Andrés Gimeno voltak. A francia nyílt bajnokságon Laver legyőzte Gimenót, Tom Okker-t és Rosewallt. Wimbledonban Laver legyőzte Stan Smith, Cliff Drysdale, Ashe és Newcombe erős kihívóit. A US Openen a csúszós füves pályákon legyőzte Dennis Ralstont, Emersont, Ashe-t és Roche-t. Laver sokoldalúságát bizonyította azzal, hogy megnyerte a Grand Slam-tornákat füvön és salakon, valamint a két legfontosabb keménypályás bajnoki címet (South African Open a johannesburgi Ellis Parkban és a bostoni US Professional Championships) és a vezető fedett pályás tornákat (Philadelphia US Pro Indoor és Wembley British Indoor). A 124 000 dolláros pénzdíjjal ő volt az első játékos is, aki egy év alatt átlépte a 100 000 dolláros határt.

A hetvenes évek elején Laver elvesztette a major versenyeken való helytállását. Mindössze öt Grand Slam-tornán játszott 1970 és 1972 között. Ez részben az NTL-lel és a WCT-vel kötött szerződései miatt volt így. A WCT-turnékon azonban továbbra is ő maradt a vezető játékos és messze a vezető díjnyertes.

Rod Laver az 1976-os rotterdami ABN World Tennis Tournamenten

1970-ben Laver 15 címet és 201 453 dollár pénzdíjat nyert, köztük a gazdag “Tennis Champions Classic” és öt másik nagy versenyt (Sydney Dunlop Open, Philadelphia, Wembley, Los Angeles, South African Open). Ezek a mai ATP Masters Series-nek feleltek meg, és a legtöbbjükön a világranglista élén álló játékosok közül legalább 8-an vettek részt. Mivel csak két major-tornán játszott az összes legjobb játékos (Wimbledon és a US Open), 1970-ben nem volt egyértelmű világelső. A wimbledoni bajnok Newcombe, az amerikai bajnok Rosewall és Laver (aki a legtöbb címet nyerte, és 3-0-s győzelem-vereség mérleggel rendelkezett Newcombe ellen és 5-0-s mérleggel Rosewall ellen) állt a legmagasabb helyen a különböző újságírók és szakértői testületek rangsorában. A “Martini és Rossi” díjra szavazó 10 nemzetközi újságíróból álló testület 97 ponttal Rosewallt rangsorolta az első helyre Laver (89 pont) és Newcombe (81 pont) előtt. A 12 újságíróból álló testület, amely a WCT 1971-es sorsolását végezte, Lavert az 1., Rosewallt a 2., Newcombe-t pedig a 3. helyre sorolta. Judith Elian a L’Equipe magazintól (Párizs) Rosewallt helyezte az 1. helyre, míg Robert Geist a Rosewallt, Lavert és Newcombe-ot együttesen az 1. helyre sorolta. Newcombe később a “Newk-Life On and Off the Court” (2002) című önéletrajzi könyvében azt írta, hogy az 1970-es év legjobbja Laver volt. Az újságírók egy kisebbsége – Lance Tingay, John McCauley és Bud Collins – Newcombe-t Rosewall és Laver elé sorolta.

1971-ben hét címet nyert, köztük a római Italian Openen salakon Jan Kodeš, az uralkodó French Open-bajnok ellen. Laver sikeresen megvédte címét a “Tennis Champions Classic” versenyen, 13 egymást követő győztes-győztes mérkőzést nyert a legjobb ellenfelek ellen, és 160 000 dollárt nyert. Az év során Laver az akkori rekordot jelentő 292 717 dollár versenydíjat nyert, és ő lett az első teniszező, aki karrierje során meghaladta az 1 millió dollárt. 1971-ben és 1972-ben Laver a WCT versenysorozat pontlistavezetőjeként végzett, de a dallasi rájátszás döntőjében kikapott Rosewalltól. Az utolsó mérkőzést minden idők egyik legjobb meccseként tartják számon, és több mint 20 millió tévénézőt vonzott.

1972-ben Laver csökkentette versenyprogramját, részben a hát- és térdsérülések, valamint a tenisztáborokkal kapcsolatos vállalkozásai miatt, de abban az évben így is öt bajnoki címet nyert. 1973-ban Laver hét címet nyert, és sikeresen részt vett a Davis-kupa elődöntőjében és döntőjében, ahol mind a hat rubelét megnyerte Ausztráliának. 1974-ben Laver 13 versenyből hat címet nyert, és az ATP pontrendszere alapján a világranglista 4. helyén zárta az évet. 36 évesen ő volt a legidősebb játékos az Open Era alatt, aki bekerült az év végi top 5-be.

1975-ben Laver négy címével és 23 egymást követő mérkőzés megnyerésével rekordot állított fel a WCT-tornákon, de 1976-ban félig visszavonult a fő turnétól, és csak néhány válogatott versenyen játszott már. A World Team Tennishez is leszerződött, ahol 38 évesen “Az év újonca” lett, de abban a szezonban összesen öt címet nyert.

Összességében, annak ellenére, hogy Laver mindössze néhány hónappal az Open-korszak kezdete után töltötte be 30. életévét, óriási sikereket ért el, 74 egyéni címet nyert, ami a hetedik legtöbb maradt a korszakban. Ráadásul, mint korának legtöbb játékosa, ő is rendszeresen játszott párosban, és 37 címet nyert.

Laver pályafutása során körülbelül 1.540.000 dollárt keresett.

RivalizálásSzerkesztés

Főcikk: Laver-Rosewall rivalizálás

Laver hosszú ideig tartó, barátságos rivalizálást folytatott Ken Rosewall-lal 1963-tól, amikor profiként kezdett, egészen 1976-ig, amikor mindketten félig visszavonultak a főtornáról. A tornákkal és egyéjszakás mérkőzésekkel együtt több mint 130 meccset játszottak, mindet profiként, a pajzán profi túrákon elvesztett vagy rosszul rögzített eredményekkel. Összességében 79-63-as mérkőzéseredmény dokumentálható Laver javára.

Főcikk: Laver-Gonzales rivalizálás

Az idősebb Pancho Gonzales ellen, akivel 1964 és 1970 között játszott a profi turnén, Laver a forrástól függően 35-19 vagy 38-21 arányban vezetett.

Fő cikk: Laver-Emerson rivalizálás

Lavernek volt egy másik, még hosszabb rivalizálása queenslandi honfitársával, Roy Emersonnal. Először 1958-ban találkoztak a szenior amatőr turnén, és 1962-ig uralták az amatőr pályát, mielőtt Laver profi lett. Amikor 1968-ban megérkezett a nyílt tenisz, Emerson csatlakozott a profi turnéhoz, és sok új csatát vívott Laverrel. Összességében a mérleg 49-18 Laver javára, 7-2 a nagy Grand Slam-tornákon.

Laver szintén sok csatát vívott Lew Hoaddal a profi körút első éveiben, 1963-1966 között. Bár az első 8 mérkőzést 1963 januárjában elveszítette, Laver később az év folyamán elkezdte megfordítani a rivalizálásukat, és 1966-ig 38-21-es előnyt épített ki. Arthur Ashe ellen Laver 21-3-as előnyre tett szert, az első 18 mérkőzés mindegyikét megnyerte. Ashe első győzelmét 1974-ben aratta, amikor Laver 35 éves volt. Egy másik fiatalabb riválisa az Open-korszakban John Newcombe volt, akit Laver 16-5-re vezetett az egymás elleni mérlegükben.

Davis KupaSzerkesztés

Laver 1959 és 1962 között négy egymást követő alkalommal segített Ausztráliának megnyerni a Davis Kupát. 1973-ban először engedték meg, hogy profik is játszhassanak a Davis-kupában, és Laver ötödször is ott volt a győztes csapatban, két egyéni és egy páros gumit szerzett a döntőben, amikor Ausztrália 5-0-ra legyőzte az Egyesült Államokat. Ausztrália mind az öt szezonban Davis-kupa-bajnok lett, amikor Laver részt vett a versenyen. Laver 20 Davis-kupa-mérkőzéséből 16-ot megnyert egyesben, és mind a négy páros mérkőzését.

.

Zone Round Date Opponents Tie score Location felület mérkőzés ellenfél W/L gumi pontszám