MosHigh school running club achieves 26.2 mile dream

MATTAPOISETT – Studenti DREAMFAR opravdu vědí, jak uběhnout míli navíc.

Ještě před několika měsíci bylo pro studenty zapojené do běžeckého klubu Old Rochester Regional High School obtížné uběhnout i půl míle.

Nyní, když mají ve zpětném zrcátku maraton v Providence 7. května, mohou vidět – doslova i obrazně – jak daleko se dostali.

Program DREAMFAR je středoškolský maratonský program, který nabízí studentům možnost trénovat na maraton a běžet v něm. Studenti v programu Old Rochester, který loni zavedla učitelka Megan Hallová, se během školního roku pomalu propracovávají od běhu na půl míle k maratonské vzdálenosti a cestou absolvují několik pětikilometrových a půlmaratonských běhů.

Jak vysvětlil jeden z členů programu DREAMFAR, Alex Wurl, všichni studenti trénovali třikrát týdně. Úterky a čtvrtky byly dny pro běh na „krátké vzdálenosti“. Sobota však byla dnem pro dlouhé běhy. Studenti si každý týden přidávali míli nebo dvě ke své celkové běžecké vzdálenosti. Cestou se ocitli při tréninku v kousavém větru, studeném dešti a mrazivém sněhu.

Když spatřili cílovou pásku maratonu v Providence, najednou to všechno stálo za to.

To neznamená, že by poslední kilometry nebyly vzrušující, i když se občas zdály jako nepřekonatelná výzva. Jásající davy byly pro unavené běžce tolik potřebným povzbuzením. Wurl si dal záležet, aby se na druhé straně cílové čáry zhroutil.

Ať už měl želatinové nohy, nebo ne, zanedlouho byl opět u postranní čáry, aby povzbudil své týmové kolegy.

„Došli jsme tak daleko,“ řekl. „Bez vzájemného povzbuzování bychom se tam nedostali.“

O trati:

Trasa dlouhá 26,2 mil v Newportu, RI, Spojené státy. Trasa má celkové stoupání 747,42 m a maximální převýšení 15,75 m. První polovina trasy vyzdvihuje to nejlepší z Newportu se skalnatým pobřežím, širokými výhledy na oceán, historickými sídly a složitou architekturou. Po průjezdu Easton’s Beach v polovině trasy se plná vydá do Middletownu kolem Hanging Rock a Surfer’s End na náročnou trať s dalšími nádhernými výhledy. Závod končí zpět podél vody na Easton’s Beach.

Trasa je certifikována USATF a je bostonskou kvalifikací.