Podruhé v řadě zápasů zaznamenal Kansas působivé vítězství nad soupeřem, který je v žebříčku na prvním místě. Jayhawks v úterý porazili sedmou Západní Virginii 79:65 a prodloužili svou vítěznou sérii na osm zápasů, přičemž v průběhu utkání rozpoutali ofenzivní explozi, na kterou ani Mountaineers – jejichž obrana byla před zápasem hodnocena na 10. místě v upravené efektivitě – prostě neměli odpověď.

To, co na papíře vypadalo jako vyrovnaný souboj mezi oběma týmy – Západní Virginie s pevnou přední částí hřiště a Kansasu s talentovanou a hlubokou zadní částí hřiště – se nikdy zcela nenaplnilo. Západní Virginie se v prvním poločase držela v těsném závěsu a v úvodním dějství vedla 19 vteřin, ale ve druhém poločase hráči KU stříleli jednu střelu za druhou a zápas rozhodli. Tým dokončil hru 16-for-37 z tříbodové vzdálenosti, s Marcus Garrett, Christian Braun, Ochai Agbaji a Jalen Wilson tag-teaming pro všechny z nich. Christian Braun dal 22 bodů, Jalen Wilson 17 a Marcus Garrett 15.

West Virginia se v prvním poločase dokázala udržet v těsném závěsu díky nepravděpodobnému přílivu bodů mladého ostrostřelce Seana McNeila. Do utkání vstupoval s průměrem 10 bodů na zápas, ale v poločase měl na kontě 20 bodů, které korunoval trojkou těsně před koncem prvního poločasu. McNeil však ochladl – druhý poločas zakončil se čtyřmi body – a vysocí hráči Západní Virginie Oscar Tshibwe a Derek Culver nebyli rozdílovými hráči v utkání, které mohli snadno využít. Místo toho KU přestřílelo Mountaineers a uplatnilo svou vůli na obou stranách a Culver a Tshiebwe dohromady dali jen 11 bodů a 13 doskoků.

Není k dispozici žádná reklama

Vítězství Kansasu je dalším klenotem v životopise toho, kdo stále více vypadá jako jeden z nejlepších v univerzitním basketbalu. Poté, co klub Billa Selfa utrpěl v úvodu sezony porážku od Gonzagy č. 1, zareagoval rázně, vyhrál každý z posledních osmi zápasů a vyřadil čtyři týmy na žebříčku – z toho dva se umístily v první desítce.

Je ještě příliš brzy na to, abychom Kansas zařadili mezi poražené týmy Big 12, ale jeho výhry nad Texas Tech (na cestě) a West Virginií (doma) na úvod ligy tento týden už mají velký význam. A vzhledem k tomu, že Baylor a Texas našly svou cestu, mohly by se tyto zápasy ukázat jako důležité.

Dalším zápasem pro Kansas je další domácí utkání, tentokrát proti Longhorns, které se odehraje 2. ledna. Pokud nedojde příští týden k překvapivému kolapsu Texasu proti Texas A&M-Corpus Christi, půjde pravděpodobně o další utkání s týmem z první desítky v Allen Fieldhouse – a potenciálně o další vítězství v první desítce, které si Jayhawks přidají do svého rozrůstajícího se životopisu.