Portland Trail Blazers (2013-současnost)Upravit

Sezóna 2013-14Upravit

První hráč, který kdy vstoupil do ligy ze soukromé školy Lehigh, McCollum byl vybrán v draftu NBA v roce 2013 jako desátý v pořadí týmem Portland Trail Blazers. S klubem podepsal 11. července smlouvu v nováčkovském měřítku a pokračoval za něj v Letní lize NBA, kde měl průměr 21 bodů a 4 doskoky na zápas.

Při každoročním focení se nováčci ročníku 2013 se zúčastnili ankety serveru NBA.com, podle níž byl McCollum zvolen nováčkem roku 2013-14 (společně s Victorem Oladipem). CJ vynechal prvních šest týdnů základní části kvůli zranění nohy. Dne 1. ledna 2014 byl přeřazen do týmu Idaho Stampede z rozvojové ligy. Blazers ho povolali 5. ledna a o tři dny později si odbyl svůj debut v NBA, během něhož si připsal 4 body, když Portland porazil Orlando Magic 110:94. Dne 8. února si CJ připsal 19 bodů při vítězství 117:110 nad Minnesotou Timberwolves.

Sezóna 2014-15Edit

Dne 27. října 2014 Portland uplatnil opci na třetí ročník a prodloužil McCollumovu smlouvu v nováčkovském měřítku do sezóny 2015-16. McCollum se stal nejlepším hráčem týmu v NBA. Ve své druhé sezóně odehrál 15,7 minuty na zápas a v 62 zápasech si připsal průměrně 6,8 bodu, 1,5 doskoku a 1 asistenci. Během prohraného pátého zápasu prvního kola play-off s Memphisem Grizzlies zaznamenal McCollum tehdejší kariérní maximum 33 bodů.

Sezóna 2015-16Edit

Využitím opce na čtvrtý rok působení v týmu 30. září 2015 prodloužili Trail Blazers McCollumovu nováčkovskou smlouvu s platností do sezóny 2016-17. McCollum se stal nejlepším hráčem týmu na světě. Po odchodu čtyř předchozích rozehrávačů Portlandu – LaMarcuse Aldridge, Nicolase Batuma, Wesleyho Matthewse a Robina Lopeze – zůstal v týmu pouze hvězdný rozehrávač Damian Lillard; CJ byl tedy povýšen na rozehrávače, aby se v sezóně 2015-16 připojil k Lillardovi v zadních řadách. Jeho minutáž se tak zvýšila na 34,8 minuty na zápas a nastoupil ve všech 80 zápasech, které odehrál. V 80 zápasech sezóny měl průměr 20,8 bodu, 3,2 doskoku a 4,3 asistence za večer. V úvodním zápase sezony 28. října si McCollum vytvořil kariérní maximum 37 bodů, z nichž 22 nastřílel jen v první čtvrtině, a pomohl tak Blazers porazit New Orleans Pelicans 112:94. Poté, co Lillarda koncem prosince vyřadilo z provozu zranění, McCollum zastoupil roli primárního rozehrávače. Dne 27. prosince dal McColllum 35 bodů spolu s 11 doskoky a 9 asistencemi při výhře 98:94 nad Sacramentem Kings. Za posledních 29 let žádný Blazer nezaznamenal čísla srovnatelná s McCollumovým téměř triple double (Clyde Drexler zaznamenal 34 bodů, 11 doskoků a 9 asistencí nebo více v pěti případech). McCollum se mohl 4. ledna vrátit ke své roli rozehrávače, protože Lillard se po návratu po zranění opět postavil na nohy. Dne 12. února byl zařazen mezi pozvané hráče na All-Star Weekend Three-Point Contest. Dne 5. dubna si připsal osmý třicetibodový zápas v sezoně, a to při výhře 115:107 nad Sacramentem. Do konce základní části měl průměr 20,8 bodu na zápas, zatímco Lillard 25,1 bodu, čímž se stali první dvojicí zadáků, která měla průměr 20 a více bodů na zápas v historii Blazers. McCollum následně získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče NBA za svou průlomovou sezónu 2015-16.

McCollum pomohl Blazers k vítězství nad Los Angeles Clippers 4:2 v prvním kole play-off. Poté však Portland vypadl v utkání druhého kola s Golden State Warriors, kterému podlehl 4:1; ačkoli mělo dojít k prohře 125:121, která ukončila postup Blazers do play-off, McCollum zaznamenal během pátého utkání svůj třetí 27bodový zápas v play-off.

Sezóna 2016-17Edit

Dne 27. července 2016 podepsal McCollum s Portlandem čtyřleté prodloužení smlouvy. McCollum nastoupí ve všech 80 zápasech, které odehraje, a v průměru nastřílí 23 bodů a přidá 3,6 doskoku a stejný počet asistencí. V úvodním utkání sezony 25. října dal 25 bodů a pomohl porazit Utah Jazz 113-104. O pouhé čtyři dny později zaznamenal 23 bodů, 10 doskoků, 3 asistence, 3 zisky a 3 bloky, když Portland porazil Denver Nuggets 115:113 v prodloužení. Při vítězství 100:94 nad Memphisem Grizzlies 6. listopadu vyrovnal své předchozí kariérní maximum, když nasbíral 37 bodů. Dne 20. listopadu CJ nastřílel 33 bodů a trefil 6 tříbodových košů, čímž porazil Brooklyn Nets 129-109. 10. prosince si vytvořil nové kariérní maximum (7 trefených trojek) a 34 body zakončil zápas s Indiana Pacers (118:111). Další kariérní maximum v počtu nastřílených bodů si vytvořil 1. ledna, kdy při výhře 95:89 nad Timberwolves zaznamenal 43 bodů. V utkání 13. ledna při prohře 115:109 s Orlandem Magic zaznamenal 26 bodů a prodloužil svou sérii zápasů s více než 25 body na osm v řadě, což je třetí nejdelší série v historii Blazers (delší mezi hráči Blazers mají pouze Geoff Petrie s 11 a Clyde Drexler s 9 zápasy). Dne 7. února McCollum nastřílel 32 bodů; poslední dva z nich, při nájezdu z vrcholu pásma, rozhodl 0,9 sekundy před koncem o výhře 114:113 nad Dallasem Mavericks. Při vítězství 122:113 nad Denverem 28. března skončil McCollum s 39 body. Blazers zakončili základní část s bilancí 41-41 a do play-off vstupovali jako osmí nasazení.

16. dubna 2017 Portland prohrál v prvním utkání série prvního kola s Warriors 121-109; přesto bylo McCollumových 41 bodů během zápasu jeho nejlepším výkonem po sezoně a stal se teprve osmým Blazerem se 40 body v play-off.

Sezona 2017-18Edit

McCollum s Trail Blazers v březnu 2018

McCollum vynechal úvodní zápas sezony 2017-18 kvůli jednozápasové suspendaci, kterou dostal, když během předsezonního utkání jednou opustil prostor lavičky. CJ odehraje 80 zápasů a nastoupí ve všech, přičemž si v průměru připíše 21,4 bodu, 4 doskoky a 3,4 asistence za večer. Při svém debutu v sezóně 20. října zaznamenal 28 bodů při střelbě 12 z 18 a dovedl svůj tým přes Indianu Pacers 114:96. Při prohře 98-97 s Memphisem Grizzlies 7. listopadu zaznamenal dokonce 36 bodů. Pětadvacátého téhož měsíce zaznamenal McCollum 26 bodů a v poslední čtvrtině nastřílel 7 bodů v řadě, když pomohl Portlandu předvést šňůru 10:0, překonat 17bodový deficit a porazit Washington Wizards 108:105. 1. ledna porazil Chicago Bulls 124:120. Po přestávce nastřílel 25 z 32 bodů, včetně rozhodujícího koše 56,5 sekundy před koncem prodloužení. Během zápasu 31. ledna, kdy Portland porazil Bulls 124-108, nastřílel McCollum jen v první čtvrtině rekordních 28 bodů a během pouhých tří třetin, než zamířil na čtvrtou lavičku, zaznamenal 50 bodů. Připojil se tak k Damianu Lillardovi, Damonu Stoudamireovi, Brandonu Royovi, Andre Millerovi, Clydu Drexlerovi a Geoffu Petriemu, kteří jako Trail Blazers nastříleli 50 a více bodů. Dne 28. března se McCollum blýskl 42 body, které zaznamenal při prohře 108:103 s Grizzlies. Ve čtvrtém utkání série prvního kola play-off Trail Blazers proti New Orleans Pelicans zaznamenal McCollum 38 bodů při prohře 131:123. Tato prohra vyřadila Portland z play-off, a to jako poslední ve čtyřzápasové sérii.

Sezona 2018-19Edit

V průběhu 70 zápasů, z nichž ve všech nastoupil, by McCollum v průměru za sezonu zaznamenal 21 bodů, 4 doskoky a 3 asistence. Dne 6. listopadu 2018 zaznamenal McCollum 40 bodů při výhře 118:103 nad Milwaukee Bucks. Dne 12. prosince vyrovnal své sezónní maximum 40 body při prohře 92-83 s Memphisem Grizzlies. Dne 23. prosince v zápase proti Warriors se McCollum posunul před Damona Stoudamireho (717) na páté místo v kariérním žebříčku Blazers v počtu tříbodových střel. Dne 30. prosince se vymanil z šestizápasového útlumu, když trefil 13 z 18 střel a zaznamenal 35 bodů, když Trail Blazers porazili Philadelphii 76ers 129:95. 22. ledna nastřílel 31 bodů a dal sedm tříbodových košů při prohře 123:114 s Oklahomou City Thunder, čímž předstihl Nicolase Batuma (751) na čtvrtém místě historického žebříčku klubových střelců za tři body. Dne 26. ledna zaznamenal svůj první triple double v kariéře, když 28 body, 10 asistencemi a 10 doskoky přispěl k výhře 120:111 nad Atlantou Hawks. Dne 1. března zaznamenal 35 bodů a vyrovnal svůj nejlepší výkon v kariéře, když trefil sedm tříbodových košů při prohře 119:117 s Toronto Raptors. McCollum vynechal 10 zápasů na přelomu března a dubna kvůli zranění levého kolena. Ve třetím utkání série druhého kola play-off Trail Blazers proti Denveru Nuggets vyrovnal McCollum 41 body své kariérní maximum v play-off při výhře 140:137 ve čtyřnásobném prodloužení. V šestém utkání zaznamenal 30 bodů při výhře 119:108 a pomohl Blazers vyrovnat stav série proti Nuggets na 3:3. V rozhodujícím sedmém utkání zaznamenal 37 bodů při vítězství 100:96, včetně rozhodující střely 15 sekund před koncem, a pomohl tak Blazers poprvé od roku 2000 postoupit do finále Západní konference. Portland poté prohrál finále konference ve čtyřech zápasech s Warriors.

Sezóna 2019-20Edit

21. listopadu 2019 zaznamenal McCollum při prohře 137:129 s Milwaukee Bucks 37 bodů a 6 doskoků a 10 asistencí. Dne 23. února 2020 překonal toto sezónní maximum výkonem 41 bodů, 9 doskoků a 12 asistencí při vítězství 107:104 nad Detroitem Pistons. Své sezónní maximum McCollum vyrovnal 2. března, kdy zaznamenal 41 bodů při vítězství 130:107 nad Orlandem Magic.

Sezóna 2020-21Edit

26. prosince 2020 McCollum zaznamenal 44 bodů, spolu s vítěznou trojkou, při vítězství 128:126 v prodloužení nad Houstonem Rockets.