Draft și minorsEdit

Sale a fost recrutat de White Sox cu a 13-a selecție generală în prima rundă a draftului MLB din 2010. După ce Sale a semnat cu White Sox în 2010, a fost repartizat la Winston-Salem Dash, filiala de clasă A a lui White Sox. Sale a jucat în patru meciuri pentru Dash, cu un ERA de 2,25 în patru reprize. Sale a dat trei lovituri și o alergare câștigată, în timp ce a dat două lovituri pe jos și a eliminat patru jucători în timpul mandatului său la Dash. Sale a fost apoi promovat la Charlotte Knights, filiala triple A a celor de la White Sox. În acest timp, Sale a jucat în șapte meciuri pentru Knights cu un ERA de 2,84 în 6 1/3 de reprize. Sale a dat trei lovituri și două runde câștigate, în timp ce a mers pe jos patru și a eliminat 15 jucători în timp ce era la Knights.

Chicago White SoxEdit

2010Edit

Sale a fost chemat pentru prima dată în prima ligă majoră pe 4 august 2010 și a debutat în MLB pe 6 august, împotriva celor de la Baltimore Orioles în repriza a opta. El a fost prima alegere din 2010 care a fost promovată în liga mare și a obținut prima sa salvare în liga mare la 1 septembrie 2010, împotriva celor de la Cleveland Indians. În 21 de apariții în anul său de debutant, Sale a avut 2-1 cu un ERA de 1,93, 32 de eliminări și 4 salvări.

2011Edit

Sale cu White Sox în 2011

În 2011, Sale a avut 58 de apariții din bullpen cu un record de 2-2, un ERA de 2.79 ERA, 8 salvări și 79 de eliminări.

2012Edit

Sale a făcut tranziția la un aruncător titular pentru sezonul 2012. Pe 28 mai, Sale a eliminat un număr de 15 jucători în șapte reprize și o treime în timpul unei victorii cu 2-1 asupra celor de la Tampa Bay Rays. Cele 15 eliminări ale lui Sale sunt la egalitate cu Eddie Cicotte, Ed Walsh și Jim Scott pe locul al doilea în istoria francizei. Jack Harshman deține recordul echipei White Sox cu 16 eliminări într-un meci. Sale a fost numit Aruncătorul lunii mai în Liga Americană, cu un record de 4-1, un ERA de 1,71, 35 de eliminări și o medie a adversarilor de 0,181 în șase meciuri.

Sale a fost ales de managerul american Ron Washington pentru a arunca în cel de-al 83-lea All-Star Game din Kansas City. Aceasta a marcat prima apariție a lui Sale la All-Star.

În timpul sezonului 2012, Sale a obținut un record de 17-8, un ERA de 3,05 și 192 de eliminări în 192 de intrări aruncate. El a sfârșit prin a termina al șaselea în voturile pentru AL Cy Young Award.

2013Edit

La 7 martie 2013, Sale și White Sox au convenit asupra unui contract de cinci ani, 32 de milioane de dolari, cu doi ani de opțiune în funcție de echipă.

La 12 mai 2013, Sale a aruncat o lovitură în timpul unei victorii cu 3-0 a lui Sox asupra lui Los Angeles Angels of Anaheim. Sale a dus un joc perfect până în repriza a șaptea. Cu un eliminat în partea de sus a reprizei a șaptea, Mike Trout a dat o lovitură pe mijloc pentru singura reușită a meciului. Sale a terminat meciul cu 7 eliminări și nicio pasă pe jos, permițându-i lui Trout să fie singurul alergător de bază. Sale a început sezonul 2013 cu un record de 6-8 și un ERA de 2,85. El a fost numit All-Star pentru al doilea sezon consecutiv. Sale a intrat pe teren pentru reprizele a 2-a și a 3-a, nu a permis nicio lovitură, nicio alergare, nicio pasă pe jos și a eliminat doi jucători de la NL. El a fost numit aruncătorul câștigător pentru Liga Americană, care a câștigat meciul cu 3-0.

În 30 de meciuri începute în sezonul 2013, Sale a avut 4 meciuri complete, lider în AL, un record de 11-14, 226 de eliminări și un ERA de 3,07 în 214,1 intrări aruncate. El a primit unul dintre cele mai mici suporturi de alergare din AL. Sale a sfârșit prin a termina pe locul al cincilea în voturile Cy Young pentru 2013.

2014Edit

La 21 aprilie, Sale a fost pus pe lista celor 15 zile de invaliditate după ce a suferit o întindere a flexorului cotului său stâng (de aruncare). În timpul primului său start de pe lista de invaliditate împotriva lui New York Yankees, la 22 mai 2014, Sale a retras primii 17 jucători la rând înainte de a permite o lovitură simplă a lui Zoilo Almonte. El a eliminat 10 jucători în 6 reprize lansate, iar White Sox a câștigat meciul cu 3-2. În timpul unui meci împotriva celor de la Angels, la 7 iunie 2014, Sale a avut un avantaj de 5-0, dar a cedat 5 puncte, toate în repriza a 7-a, în care a avut loc un grand slam al lui Mike Trout. Sale și-a continuat dominația pe movilă, câștigând opt din primele sale nouă decizii și având un record de 8-1 și un ERA de 2,08 în pauza All-Star.

După ce nu a intrat inițial pe lista All-Star, Sale a fost votat în joc de către fani (alături de Anthony Rizzo, jucătorul de primă bază de la Cubs) ca parte a „votului final”. Sale s-a alăturat coechipierilor All-Star Jose Abreu și Alexei Ramírez în All-Star Game din Minneapolis.

Sale a terminat sezonul cu un record de 12-4, 208 eliminări în 174 de intrări lansate și un ERA de 2,17, al doilea cel mai bun din Liga Americană. El a terminat pe locul al treilea în votul pentru premiul AL Cy Young, după câștigătorul Corey Kluber și Félix Hernández.

2015Edit

Sale a început anul 2015 pe lista de invaliditate din cauza unei accidentări la picior. El a revenit pe 12 aprilie, aruncând 6 reprize cu 8 eliminări într-o victorie cu 6-2 în fața lui Minnesota Twins. În timpul unui meci împotriva celor de la Kansas City Royals pe 23 aprilie 2015, Sale a fost avertizat de arbitrul de casă Sam Holbrook după ce l-a lovit cu o aruncare pe Mike Moustakas. Mai târziu, Sale a fost implicat într-o încăierare pe bancă după ce coechipierul său Adam Eaton a fost eliminat de Yordano Ventura. Sale a fost unul dintre cei cinci jucători care au fost expulzați pentru rolul său în încăierare, în timp ce White Sox a pierdut în fața celor de la Royals cu 2-3 în 13 reprize. Pe 25 aprilie, Sale a fost suspendat pentru 5 meciuri.

Într-o victorie pe 8 iunie împotriva celor de la Houston Astros, Sale a eliminat 14 jucători. Pe 19 iunie, Sale a avut al 5-lea meci consecutiv cu 12 sau mai multe eliminări, egalând un record al ligii majore. De asemenea, pe 19 iunie, Sale a avut al 6-lea meci consecutiv cu 10 sau mai multe eliminări. Pe 30 iunie, împotriva celor de la St. Louis Cardinals, Sale a eliminat 12 jucători și a egalat un record al ligii majore, având al optulea meci consecutiv cu 10 sau mai multe eliminări. El a împărțit recordul cu Pedro Martínez, care a realizat această performanță în timp ce lansa pentru Boston Red Sox în 1999.

La 2 octombrie, împotriva celor de la Detroit Tigers, Sale a stabilit recordul francizei pentru numărul de eliminări într-un sezon. Recordul anterior de 269 de eliminări într-un sezon a fost deținut de Ed Walsh, membru al Hall of Famer, în 1908. El a realizat această performanță în 464 de reprize, în timp ce al 270-lea strikeout al lui Sale a venit în mijlocul celei de-a 203-a reprize din 2015. El a terminat sezonul 13-11 cu un ERA de 3,41, și a fost lider în ligile majore la numărul de eliminări la 9 intrări (11,82) și la lovituri prin aruncare (13).

2016Edit

Sale a început sezonul 2016 câștigând fiecare din primele 9 meciuri. El a intrat în pauza All-Star cu un record de 14-3 (12 starturi de calitate), un ERA de 3,38 și un WHIP de 1,04. Managerul echipei Kansas City Royals, Ned Yost, l-a numit titular pentru Major League Baseball All-Star Game 2016. În All Star Game, Sale a aruncat o singură repriză și a cedat un home run lui Kris Bryant de la Chicago Cub.

La 23 iulie, înainte de un meci împotriva celor de la Detroit Tigers, White Sox urmau să poarte uniformele throwback bazate pe designul implementat de Bill Veeck în timpul celei de-a doua perioade în care a deținut White Sox. Sale nu a fost încântat de această idee, deoarece a considerat că tricourile cu pulover sunt prea largi și interferează cu mecanica sa de aruncare, iar acest lucru l-a determinat să folosească foarfeca pentru a rupe uniformele throwback care fuseseră așezate în clubhouse în timp ce restul echipei se afla pe teren pentru antrenament. La scurt timp după aceea, White Sox l-a trimis acasă pe Sale și l-a eliminat din startul din acea zi, iar White Sox a intrat pe teren în schimb în uniformele lor de aruncare din 1982-86. A doua zi, pe 24 iulie, White Sox l-a suspendat pe Sale pentru cinci zile. Sale a avut 32 de meciuri în 2016, terminând cu un record de 17-10, un ERA de 3,34 și 233 de eliminări, în 226,2 intrări aruncate. De asemenea, el a lansat 6 meciuri complete și a lovit 17 jucători cu aruncări, în care ambele categorii au condus MLB.

Boston Red SoxEdit

La 6 decembrie 2016, White Sox l-a tranzacționat pe Sale la Boston Red Sox pentru Yoan Moncada, Michael Kopech, Luis Alexander Basabe și Victor Diaz. După ce s-a alăturat echipei Boston, Sale și-a schimbat numărul uniformei de la 49 la 41 din respect pentru Tim Wakefield.

2017Edit

Cu Red Sox 2017, Sale a început sezonul eliminând 10 sau mai mulți jucători în opt meciuri consecutive, egalând recordul ligii majore pe care îl împărțea deja cu Pedro Martínez. După ce a mers 11-4 cu un ERA de 2,75 și un lider MLB de 178 de eliminări în prima jumătate a anului 2017, Sale a fost numit aruncător titular al Ligii Americane la All-Star Game pentru al doilea sezon consecutiv, primul aruncător care a făcut acest lucru de când Randy Johnson a început pentru Liga Națională în 2000 și 2001 și primul pentru AL de la Dave Stieb în 1983-84. Sale a aruncat două reprize fără goluri în acest meci, eliminând doi jucători. În al doilea său start după pauza All-Star, Sale s-a alăturat lui Johnson, Martínez și Nolan Ryan ca fiind singurii patru aruncători care au eliminat 200 de jucători în primele 20 de starturi ale unui sezon. Aruncând împotriva celor de la Toronto Blue Jays pe 29 august, Sale a înregistrat cea de-a 1.500-a reușită din carieră, devenind cel mai rapid în acest sens în ceea ce privește numărul de reprize aruncate. În acel moment, el ajunsese la 1.290 de intrări, depășindu-l pe Kerry Wood, care făcuse acest lucru în 1.303 intrări. Sale a ajuns la 300 de eliminări în acest sezon când a eliminat 13 jucători la 20 septembrie. A fost primul sezon cu 300 de eliminări de la Clayton Kershaw, în 2015, și primul din Liga Americană de la Martínez, în 1999.

În 32 de meciuri începute în 2017, Sale a terminat cu un record de 17-8, un ERA de 2,90 și un record MLB de 308 eliminări. El a fost liderul ligii majore la numărul de eliminări la 9 intrări (12,93). Red Sox a cucerit divizia AL East cu un record de 93-69.

În prima apariție în postsezon din cariera sa în MLB, Sale a fost aruncător titular în Meciul 1 al seriei de divizie împotriva lui Houston Astros. El a permis nouă lovituri și șapte alergări în cinci reprize, suferind înfrângerea. Sale a aruncat apoi în locul lui în meciul 4, permițând patru lovituri și două alergări în 4 2⁄3 reprize și suferind din nou o înfrângere, Astros eliminându-i pe Red Sox cu o victorie cu 5-4. Sale a avut un ERA de 8,38 în postsezon, în timp ce a eliminat 12 jucători și a eliminat unul în 9 2⁄3 reprize aruncate. În ciuda faptului că a fost favorit la câștigarea premiului AL Cy Young pe toată durata sezonului regulat, Sale a terminat pe locul al doilea în vot, în spatele lui Corey Kluber, care a câștigat premiul pentru a doua oară. În ciuda faptului că a aruncat mai multe reprize și a înregistrat mai multe eliminări decât oricine altcineva din baseball în acel sezon, finalul de sezon sub așteptări al lui Sale după un început fulminant (13-4 cu un ERA de 2,37 și 211 eliminări în 148 1⁄3 reprize (21 de starturi) înainte de 1 august, dar 4-4 cu un ERA de 4.09 ERA în 66 de reprize (11 starturi) și 13 home run-uri permise după 1 august), combinate cu o cursă magistrală a lui Kluber după un început de sezon abisal urmat de un stagiu de o lună pe DL (3-2 cu un ERA de 5,06 în 37 1⁄3 de reprize (șase starturi) înainte de 2 mai, dar 15-2 cu 224 de eliminări, un ERA de 1,62 în 166 1⁄3 de reprize (23 de starturi), 4 meciuri complete și un raport K/BB de 9,74 după 1 iunie) l-au costat pe Sale cea mai bună șansă a sa de a câștiga Cy Young. Cu toate acestea, el a terminat pe locul 9 în voturile pentru AL MVP, devenind primul aruncător de la Red Sox care a terminat atât de sus de când Pedro Martínez a terminat pe locul 5 în 2000.

2018Edit

Sale a fost aruncătorul titular în ziua deschiderii pentru Red Sox în 2018. Înfruntându-i pe Tampa Bay Rays la Tropicana Field, el a aruncat șase reprize, acordând doar o singură lovitură și a dat trei pase, în timp ce a eliminat nouă jucători. Cu toate acestea, Rays au marcat șase puncte în repriza a opta în fața bullpen-ului lui Boston, învingându-i pe Red Sox, 6-4, și lăsându-l pe Sale fără decizie. În luna iunie, Sale a avut un ERA de 1,76 în șase meciuri și a înregistrat 60 de eliminări în 41 de reprize; a fost desemnat aruncătorul lunii în AL. Pe 6 iulie, Sale a aruncat șase reprize, permițând doar o singură alergare împotriva celor de la Kansas City Royals, obținând victoria. A fost cea de-a noua victorie a sezonului (față de patru înfrângeri) și a 100-a victorie din cariera sa în MLB. Două zile mai târziu, Sale a fost numit la MLB All-Star Game 2018; el a fost desemnat aruncător titular AL, pentru al treilea an consecutiv, la 16 iulie. La 31 iulie, Sale a fost plasat pe lista persoanelor cu dizabilități din cauza unei inflamații la umărul stâng; în acel moment al sezonului, el avea un record de 11-4 cu 2,04 ERA în 22 de meciuri începute. El a fost activat pe 12 august și a fost aruncătorul câștigător al meciului din acea zi împotriva lui Baltimore. Pe 18 august, Sale a fost pus din nou pe lista celor 10 zile de invaliditate – retroactiv la 15 august – din cauza unei inflamații la același umăr. El a fost activat pe 11 septembrie, aruncând o repriză în meciul din acea zi împotriva lui Toronto.

Sale a avut două apariții, inclusiv un start, în seria de divizie a Ligii Americane, permițând două runde câștigate în 6 1⁄3 reprize. În Seria Campionatului Ligii Americane, a avut o apariție, un start, permițând două runde câștigate în patru reprize. La 23 octombrie, Sale a fost titular în primul meci al Seriei Mondiale pentru Red Sox, pe teren propriu, la Fenway Park. El a aruncat patru reprize și peste, cedând trei runde din cinci lovituri și eliminând șapte jucători într-o partidă fără decizie. Red Sox a câștigat meciul cu 8-4. În timpul meciului 4, când Red Sox era condusă cu patru puncte, Sale a devenit cunoscut pentru că a strigat la coechipierii săi în banca de rezerve, implorându-i să genereze mai multă ofensivă (echipa a avut o singură reușită în primele șase reprize). Red Sox a continuat să câștige, cu 9-6, preluând un avantaj de trei meciuri la unu în serie. În Meciul 5, Sale a devenit pentru prima dată campion al Seriei Mondiale, închizând ultima repriză, inclusiv prin eliminarea lui Manny Machado, care a pus capăt seriei. În total, în 15 1⁄3 reprize din postsezon, el a permis șapte runde câștigate în timp ce a eliminat 24.

2019Edit

La 23 martie 2019, Sale a semnat o prelungire de cinci ani și 145 de milioane de dolari cu Red Sox. Sale a câștigat 15 milioane de dolari în 2019 prin intermediul unei opțiuni de club din contractul său anterior, prelungirea acoperind din 2020 până în 2024, plus o opțiune de intrare în drepturi pentru 2025. Managerul Alex Cora l-a numit pe Sale ca aruncător titular al lui Boston în ziua deschiderii anului 2019. Sale a început sezonul cu 0-4, cu un ERA de 8,50, o performanță pe care a numit-o „de-a dreptul jenantă”. Pe 8 mai, Sale a aruncat o repriză imaculată pentru prima dată în cariera sa, scoțând din joc trei lilieci consecutivi de la Orioles pe un total de nouă aruncări. Pe 14 mai, împotriva lui Colorado, Sale a eliminat 17 jucători, un nou record al carierei; a plecat după șapte reprize și a primit o decizie fără decizie, Boston pierzând în prelungiri. El a aruncat a doua sa repriză imaculată pe 5 iunie, într-o partidă completă împotriva Kansas City, eliminând 12 jucători. Pe 13 august, Sale a înregistrat a 2.000-a eliminare din cariera sa în liga majoră; a atins această bornă în 1.626 de reprize aruncate, cele mai puține reprize necesare pentru a realiza această performanță în istoria MLB. La 17 august, Sale a fost trecut pe lista accidentaților de 10 zile din cauza unei inflamații la cotul stâng, retroactiv din 14 august. După ce s-a întâlnit cu doctorul James Andrews pe 19 august, s-a stabilit că Sale nu avea nevoie de o intervenție chirurgicală; cu toate acestea, se aștepta ca inflamația de la cot să pună capăt sezonului său. La 1 septembrie, Red Sox l-a mutat pe lista accidentaților de 60 de zile. În sezonul 2019, Sale a avut un bilanț de 6-11, cu 4,40 ERA și 218 eliminări în 147 1⁄3 intrări. El a avut 14 meciuri cu 10 + strikeouts, inclusiv o perioadă între 21 aprilie și 26 iunie, când a avut 10 + strikeouts în 10 din 13 meciuri începute