A fost un weekend de referință pentru jucătorii echipei naționale masculine a SUA din Europa.

Weston McKennie, Gio Reyna și Christian Pulisic au marcat sâmbătă pentru cluburile lor respective, marcând astfel prima dată când jucătorii USMNT din Europa au marcat goluri. jucători au marcat în aceeași zi în Serie A italiană, Bundesliga germană și Premier League engleză.

McKennie a devenit, de asemenea, primul american care a marcat pentru Juventus și al treilea jucător al USMNT care a înregistrat un gol în Serie A.

La doar șase minute după ce a intrat pe teren ca înlocuitor, mijlocașul în vârstă de 22 de ani a marcat pentru Juve în victoria cu 2-1 pe teren propriu împotriva lui Torino în Derby della Mole. McKennie a marcat cu capul o centrare a lui Juan Cuadrado în minutul 77 pentru a egala la 1-1, înainte ca coechipierul său Leonardo Bonucci să înscrie golul victoriei în minutul 89.

El s-a alăturat lui Michael Bradley și Alexi Lalas ca jucători USMNT care au marcat în Serie A.

Împrumutat de la Schalke 04 cu opțiune de cumpărare, McKennie a fost titular și a jucat de cinci ori în 10 meciuri pentru Juve și a înregistrat, de asemenea, o pasă de gol.

În Germania, Gio Reyna a produs puțină magie și un gol important pentru Borussia Dortmund, transformând golul egalizator în remiza 1-1 pe terenul lui Eintracht Frankfurt.

Cu Dortmund condusă în minutul 56, atacantul în vârstă de 18 ani a marcat al doilea său gol al sezonului. Reyna a primit o pasă de la Jadon Sancho pe flancul stâng al terțului ofensiv, a ocolit fundașul Martin Hinteregger și a trimis o lovitură genială de la 16 metri în colțul din stânga sus, pe lângă portarul Kevin Trapp.

Dortmund a jucat fără atacantul letal Erling Haaland, care a fost pus pe tușă cu o ruptură la tendonul de la genunchi care îl va ține departe de acțiune până în decembrie.

În Anglia, Christian Pulisic a marcat primul său gol în Premier League pentru Chelsea în acest sezon, marcând în trei minute în timpul de odihnă pentru a încheia o victorie cu 3-1 pe teren propriu împotriva lui Leeds United. Victoria i-a propulsat pe Blues în fruntea EPL pentru moment. Ei se află la un punct în fața lui Tottenham, care primește duminică pe Arsenal în derby-ul din nordul Londrei.

După ce a intrat pe teren în locul lui Hakim Ziyech, accidentat, în minutul 30, mijlocașul în vârstă de 22 de ani a alunecat o centrare precisă de pe dreapta de la Timo Werner pentru un gol de asigurare pe lângă portarul Illan Meslier.

Pulisic a atins, de asemenea, o piatră de hotar, devenind cel mai rapid american care a ajuns la 10 goluri în EPL. El a reușit această performanță în 30 de meciuri, doborând recordul stabilit de Roy Wegerle (49 de partide). Pulisic a fost al patrulea jucător al USMNT care a ajuns la două cifre în ceea ce privește numărul de goluri în EPL, alăturându-se lui Clint Dempsey și Brian McBride în acest club exclusivist.

Deși nu a fost creditat pentru o pasă de gol, mijlocașul Tyler Adams a jucat un rol important la golul final al echipei RB Leipzig de pe locul al doilea, RB Leipzig, în remiza de 3-3 cu Bayern Munchen, de pe primul loc, într-o confruntare în fruntea clasamentului din Bundesliga.

Adams a trimis o pasă pe flancul stâng către Angelino, care a stabilit golul lui Emil Forsberg din minutul 48. Apărătorul USMNT Chris Richards l-a înlocuit pe Jerome Boateng pentru gazde în minutul 84.

Nicholas Gioacchini a făcut un fault care a stabilit egalarea din penalty în remiza de acasă a lui Caen, 1-1 cu Grenoble Foot 38. Yoann Court a transformat penalty-ul în minutul 76.

Duminică, Richy Ledezma a ieșit de pe bancă în minutul 78 și a ajutat la stabilirea golului egalizator la două minute după pauză pentru a ajuta PSV să obțină o remiză 2-2 cu Heerenveen în Eredivisie olandeză. Mijlocașul în vârstă de 20 de ani a centrat o pasă care a fost parțial deviată înainte ca coechipierul Joel Piroe, să înscrie golul egalizator.

Coechipierul din echipa USMNT Uly Llanez a luat, de asemenea, parte la meci, intrând pentru Heerenveen în minutul 71. Llanez a fost aproape de a stabili un gol al său cu doar câteva minute înainte de egalarea lui PSV.

La doar trei minute după ce a intrat în meci, în minutul 77, Tim Weah a asistat la golul egalizator al lui Burak Yilmaz, în timp ce Lille s-a mobilizat pentru a învinge Sparta Praha cu 2-1, într-un meci din UEFA Europa League, joi, 11 decembrie. 3.

Pe plan intern, atacantul USMNT Gyasi Zardes a jucat toate cele 90 de minute, iar Columbus Crew SC a învins New England Revolution cu 1-0 în finala Conferinței de Est. Portarul de rezervă al USMNT, Matt Turner, a avut o prestație admirabilă pentru Revolution, făcând șase parade în înfrângere.

Zardes și Crew vor găzdui câștigătoarea finalei Conferinței de Vest de luni dintre Seattle Sounders FC și Minnesota United FC în finala Cupei MLS, sâmbătă, 12 decembrie.