Am fost la un antrenament al Triplei Amenințări din Toronto pentru a lucra cu cei mari și am făcut câteva dintre aceste exerciții. De asemenea, am pus exercițiile online pe site-ul Canada Basketball’s Game Plan Site.

Post Move Building Blocks (A)

• Obiectiv de învățare: Dezvoltarea jocului de picioare pentru mișcările de bază în post.
  • Punct de accent: Păstrați mingea sus. Rupeți deasupra capului.

Aceste sunt cinci mișcări de bază ale postului care fac parte din fiecare antrenament al echipei Ontario. Efectuați fiecare mișcare de trei ori de pe ambele părți ale terenului

Jucătorii pasează mingea către antrenorul de pe aripă și își stabilesc poziția în interior. În cazul în care antrenorii nu sunt disponibili pentru a pasa sau pentru a juca apărare ghidată, jucătorii își pot autopasa mingea. Încărcați exercițiul adăugând un apărător folosind un blocaj.

Mișcări în posturile joase:

1. Dribling alunecat la mijloc, atac la 45°, începe de la umăr, termină peste ureche
  2. Sigilează apărătorul pe linia de bază la preluare sau drop-step, termină cu umărul exterior
  3. Mișcare McHale: Pivotează la mijloc, trece prin el, termină la margine

Mișcări de la Postul Înalt:

1. Pivot cu piciorul exterior, pătrunderea, deplasare pe mijloc, atac cu un singur dribling
  2. Pivot invers, pătrunderea, aruncare

1-la-2 Post Drill (B)

• Obiectiv de învățare: Asigurați contactul cu apărătorul, sigilați & scorul.
  • Punct de accent: Asigurați contactul și chemați mingea.

Jucătorul 5 se află în mijlocul culoarului. Doi apărători stau de fiecare parte. Antrenorii cu mingea (sau gardienii care lucrează la pasele de intrare pe post) ocupă poziții pe aripă.

Jucătorul 5 se apropie de unul dintre apărători și solicită mingea de la unul dintre aripi. Pasează mingea departe de apărare pentru ca jucătorul să poată înscrie rapid. Apărarea oferă o citire ghidată prin sigilarea uneia dintre laterale & atacul trebuie să se adapteze. Jucătorii trebuie să rămână în culoar.

Rotire: Jucătorii trebuie să rămână în ofensivă până când marchează sau sunt faultați. Jucătorul asupra căruia s-a marcat trece apoi în atac.

Timp: 5 minute sau până când un jucător a atins o țintă prestabilită, cum ar fi cinci puncte. Raport muncă:pauză: 1:1

Progresie: Intră în direct & încurajează o apărare mai activă. Jucătorii concurează până când au atins o țintă prestabilită. Permiteți repuneri sau repuneri pentru a încuraja apărarea să finalizeze jocul.
2-la-2 Avantaj High-Low (C)

• Obiectiv de învățare: Mențineți o bună spațiere în vopsea.
  • Punct de accent: Nu țineți mingea. Luați decizii în 0,5 secunde la un dribling.

Doi jucători ofensivi stau pe blocuri cu doi jucători defensivi în spatele lor. Antrenorul aruncă mingea la unul dintre coate. Jucătorul de pe acea parte ridică mingea. Apărătorul de pe acea parte atinge linia de fund înainte de a juca în apărare.

Jucătorul 1 atacă coșul și citește apărarea.

Dacă jucătorul 1 păstrează mingea în postură înaltă, jucătorul 2 și se apleacă și încearcă să închidă. Dacă jucătorul 1 conduce la mijloc, jucătorul 2 și se deplasează spre locul de dunker pentru o aruncare. Dacă jucătorul 1 conduce pe linia de bază, jucătorul 2 poate să se încolăcească până la cot.

Alternați atacul și apărarea timp de cinci minute. Pentru a încărca exercițiul, transformați-l într-un joc competitiv la cinci coșuri

Dynamic 2-on-2 Cross-Screen (D)

• Obiectiv de învățare: Doi jucători de post comunică și lucrează împreună.
  • Punct de accent: Folosiți corpul pentru a sigila și a crea un avantaj.

Doi jucători ofensivi ocupă fiecare bloc. Doi jucători joacă în apărare normală. Când antrenorul plesnește mingea sau aruncă o pasă de săritură către antrenorul de pe cealaltă aripă, jocul este viu. Jucătorul de pe partea mingii stabilește un ecran încrucișat pentru un coechipier. Apărătorii nu se pot schimba. Un jucător vine la blocajul lateral puternic; celălalt vine la postul înalt. Mingea este introdusă într-un singur jucător.

Stabilește apărătorii pentru un ecran sau o tăietură prin simulare opusă și tăiere. Odată ce s-a obținut un avantaj, mențineți poziția și cereți o pasă la umărul exterior. Când mingea intră înăuntru, postul înalt poate plonja sau poate spația podeaua pentru o săritură. Când mingea merge la postul înalt, postul jos poate să se eschiveze sau să se deplaseze spre locul de dunker.

Jocați un meci competitiv timp de cinci minute până la un anumit număr de coșuri. Pentru a încărca exercițiul, introduceți puncte suplimentare pentru recuperările ofensive.