Chase Elliott a obținut pole position-ul pentru cursa de duminică, Gander RV 400, după ce a înregistrat cel mai bun timp în ultima rundă de calificări, vineri, la Dover International Speedway din Delaware.

Coechipierul său de la Hendrick Motorsports, William Byron, va pleca, de asemenea, din prima linie pentru a 11-a cursă a sezonului 2019 din Monster Energy NASCAR Cup Series, după ce a terminat pe locul doi. Kyle Larson și Joey Logano vor pleca din rândul 2.

Elliott, care a câștigat săptămâna trecută cursa GEICO 500 de la Talladega, a obținut al doilea pole position al campaniei și al șaselea din carieră.

Născut în Georgia, în vârstă de 23 de ani, a fost unul dintre cei mai constanți piloți din Cup Series în prima jumătate a sezonului. El nu a terminat mai prejos de locul 19 în niciuna dintre primele 10 curse și a condus cel puțin 35 de tururi în patru dintre ultimele cinci starturi.

El a declarat pentru Fox Sports 1 (via NASCAR.com) că speră ca Hendrick să poată duce elanul până duminică.

„Acest loc poate fi fie foarte distractiv în calificări, fie poate fi o problemă, iar astăzi a fost unul dintre cele mai distractive”, a spus Elliott. „Echipa Hendrick, 1-2, ceea ce este minunat. Puterea Chevrolet și toți cei care contribuie la mașinile noastre au muncit din greu, așa că sperăm să o putem susține duminică.”

Elliott s-a bucurat de mult succes la Dover, terminând în primele cinci locuri în toate cele șase ieșiri ale sale pe circuit, cu excepția uneia, inclusiv o victorie în octombrie anul trecut.

Kevin Harvick este campionul în exercițiu al cursei. El a dominat cursa de primăvară de anul trecut de la Dover, câștigând toate cele trei etape pentru a lua steagul în carouri.

A fost doar a doua victorie în 36 de starturi din carieră la Dover pentru campionul din 2014 al Cup Series, dar el este încă un fan al circuitului.

„Pentru mine, ceea ce îmi place la Dover este doar faptul că este ciocanul în jos și ești în vârful roții pentru 400 de tururi acolo”, a declarat el reporterilor vineri. „Este violent. Totul la Dover este violent. Este rapid.”

Va pleca al șaselea în efortul său de a-și apăra titlul de anul trecut.

Steagul verde pentru Gander RV 400 va flutura duminică la ora 14:00 ET pe Fox Sports 1.