Pentru a doua oară în tot atâtea meciuri, nr. 3 Kansas a obținut o victorie impresionantă împotriva unui adversar clasat. Jayhawks a învins marți, cu 79-65, echipa nr. 7 din West Virginia, extinzându-și seria de victorii la opt meciuri, dezlănțuind în acest proces o explozie ofensivă la care chiar și Mountaineers – a căror apărare a fost clasată pe locul 10 la eficiență ajustată înainte de meci – pur și simplu nu a avut răspunsuri.

Ceea ce părea a fi un meci egal pe hârtie între cele două echipe – West Virginia cu frontcourt-ul său puternic și Kansas cu backcourt-ul său talentat și profund – nu s-a materializat niciodată cu adevărat. West Virginia a ținut-o aproape în prima repriză și a condus timp de 19 secunde în prima repriză, dar gărzile lui KU au dat lovitură după lovitură în a doua repriză pentru a deschide jocul. Echipa a terminat meciul 16-pentru-37 de la distanță de 3 puncte, cu Marcus Garrett, Christian Braun, Ochai Agbaji și Jalen Wilson tag-teaming pentru întreaga lor. Christian Braun a avut 22 de puncte, Jalen Wilson a avut 17, iar Marcus Garrett a avut 15.

West Virginia a reușit să țină lucrurile aproape în prima repriză datorită unei revărsări improbabile de puncte de la juniorul aruncător Sean McNeil. El a intrat în meci cu o medie de 10 puncte pe meci, dar avea 20 de puncte la pauză, încununate de o aruncare de 3 puncte cu puțin timp înainte de finalul primei reprize. Dar McNeil s-a răcit – a terminat cu patru puncte în a doua repriză – iar marii uriași ai West Virginia, Oscar Tshibwe și Derek Culver, nu au fost factorii de diferență într-un meci de care ar fi putut profita cu ușurință. În schimb, KU a depășit Mountaineers și și-a exercitat voința la ambele capete, iar Culver și Tshiebwe s-au combinat pentru doar 11 puncte și 13 borduri în efortul pierdut.

Niciun anunț disponibil

Victoria pentru Kansas este o altă bijuterie pe CV-ul unuia care arată din ce în ce mai mult ca unul dintre cele mai bune din cercurile universitare. După ce a suferit o înfrângere în deschiderea sezonului în fața nr. 1 Gonzaga, clubul lui Bill Self a răspuns categoric, câștigând fiecare dintre ultimele opt meciuri și eliminând patru echipe clasate – dintre care două clasate în top 10 – în acest proces.

Este mult prea devreme pentru a considera Big 12 ca fiind al lui Kansas de pierdut, dar victoriile sale împotriva Texas Tech (în deplasare) și West Virginia (acasă) pentru a deschide jocul ligii în această săptămână sunt deja importante. Și cu Baylor și Texas găsindu-și canelurile respective, acestea s-ar putea dovedi a fi importante în continuare.

În continuare pentru Kansas este un alt joc acasă, acesta împotriva Longhorns, într-o confruntare pe 2 ianuarie. Cu excepția unei prăbușiri surprinzătoare pentru Texas împotriva Texas A&M-Corpus Christi săptămâna viitoare, va fi probabil un alt meci de top 10 în interiorul Allen Fieldhouse – și, potențial, o altă victorie de top 10 pentru a adăuga la CV-ul înfloritor al lui Jayhawks.