Portland Trail Blazers (2013-prezent)Edit

sezonul 2013-14Edit

Primul jucător care a intrat în ligă în urma absolvirii școlii private Lehigh, McCollum a fost ales al zecelea în NBA draft 2013 de către Portland Trail Blazers. El a semnat contractul de scară de debutant cu franciza pe 11 iulie și a continuat să joace pentru ei în NBA Summer League, având o medie de 21 de puncte și 4 recuperări pe meci.

După ce s-a reunit pentru o ședință foto anuală, promoția de debutanți din 2013 a făcut un sondaj pe NBA.com, conform căruia McCollum a fost votat Rookie of the Year 2013-14 (alături de Victor Oladipo). CJ a stat pe tușă în primele șase săptămâni ale sezonului regulat din cauza unei accidentări la picior. La 1 ianuarie 2014, el a fost repartizat la Idaho Stampede din liga de dezvoltare. A fost rechemat de Blazers pe 5 ianuarie și și-a făcut debutul în NBA trei zile mai târziu, timp în care a marcat 4 puncte în victoria lui Portland în fața lui Orlando Magic, 110-94. Pe 8 februarie, CJ a reușit un record stagional de 19 puncte într-o victorie cu 117-110 în fața celor de la Minnesota Timberwolves.

Sezonul 2014-15Edit

La 27 octombrie 2014, Portland și-a exercitat opțiunea de echipă pentru al treilea an pentru a prelungi contractul lui McCollum la scară de debutant până în 2015-16. Pentru sezonul său de al doilea an, el a jucat 15,7 minute pe partidă în timp ce a avut o medie de 6,8 puncte, 1,5 recuperări și 1 assist în 62 de meciuri. În timpul unei înfrângeri din primul tur al playoff-ului în fața celor de la Memphis Grizzlies, meciul 5, McCollum a marcat un record al carierei de atunci de 33 de puncte.

Sezonul 2015-16Edit

Exercitându-și opțiunea de echipă pentru al patrulea an la 30 septembrie 2015, Trail Blazers a prelungit contractul lui McCollum la scară de debutant până în sezonul 2016-17. Odată cu plecarea a patru dintre titularii anteriori ai lui Portland – LaMarcus Aldridge, Nicolas Batum, Wesley Matthews și Robin Lopez-, a rămas doar fundașul vedetă Damian Lillard; astfel, CJ a fost ridicat la poziția de titular pentru a se alătura lui Lillard în backcourt în campania 2015-16. Ca atare, el și-a văzut minutele de joc crescând la 34,8 pe meci și a fost titular în toate cele 80 de meciuri pe care le-a jucat. În timpul sezonului, el va avea o medie de 20,8 puncte, 3,2 recuperări și 4,3 pase decisive pe seară în 80 de meciuri. În meciul de deschidere a sezonului, pe 28 octombrie, McCollum a marcat 37 de puncte, dintre care 22 numai în primul sfert, ajutându-i pe Blazers să învingă pe New Orleans Pelicans, cu 112-94. După ce accidentarea l-a dezafectat pe Lillard la sfârșitul lunii decembrie, McCollum i-a ținut locul ca principal conducător de joc. Pe 27 decembrie, McColllum a reușit 35 de puncte, alături de 11 recuperări și 9 pase decisive, în timpul unei victorii cu 98-94 în fața celor de la Sacramento Kings. Niciun Blazer nu mai înregistrase cifre la egalitate cu aproape triplul-doblu al lui McCollum în ultimii 29 de ani (Clyde Drexler a înregistrat 34 de puncte, 11 recuperări și 9 pase decisive sau mai mult în cinci ocazii). McCollum și-a putut relua rolul de shooting guard titular pe 4 ianuarie, deoarece Lillard era din nou pe picioare, revenit după accidentare. Pe 12 februarie, el a fost numit printre invitații la Concursul de trei puncte din cadrul All-Star Weekend. Pe 5 aprilie, el a reușit al optulea său meci de 30 de puncte din acest sezon, în timpul unei victorii cu 115-107 în fața celor de la Sacramento. Până la finalul sezonului regulat, el a avut o medie de 20,8 puncte pe meci, în timp ce Lillard a făcut 25,1 puncte, devenind astfel primul backcourt cu o medie de 20 sau mai multe puncte de fiecare în istoria Blazers. McCollum avea să primească ulterior distincția de cel mai bun jucător din NBA pentru sezonul 2015-16.

McCollum i-a ajutat pe Blazers să obțină victoria în fața celor de la Los Angeles Clippers, cu 4-2, în primul tur al playoff-ului. Cu toate acestea, Portland a fost apoi eliminată în meciul din turul al doilea de Golden State Warriors, fiind învinsă cu 4-1; deși avea să vină în înfrângerea de 125-121 care a pus capăt parcursului lui Blazers în postsezon, McCollum a înregistrat al treilea său meci de 27 de puncte în playoff în timpul meciului 5.

Sezonul 2016-17Edit

La 27 iulie 2016, McCollum a semnat o prelungire a contractului pe patru ani cu Portland. McCollum avea să fie titular în toate cele 80 de meciuri pe care le-a jucat și avea o medie de 23 de puncte, precum și 3,6 recuperări și tot atâtea pase decisive. În meciul de deschidere a sezonului, pe 25 octombrie, a reușit 25 de puncte pentru a ajuta la înfrângerea lui Utah Jazz, 113-104. Doar patru zile mai târziu, a reușit 23 de puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive, 3 recuperări și 3 blocaje, recordul carierei, pentru ca Portland să învingă pe Denver Nuggets, 115-113, în prelungiri. În timpul unei victorii cu 100-94 în fața celor de la Memphis Grizzlies, pe 6 noiembrie, el și-a egalat recordul anterior al carierei, acumulând 37 de puncte. Pe 20 noiembrie, CJ a marcat 33 de puncte și a reușit un record al carierei, 6 coșuri de trei puncte, pentru a învinge Brooklyn Nets cu 129-109. Pe 10 decembrie, el a stabilit un nou record al carierei, cu 7 coșuri de trei puncte marcate și a terminat cu 34 de puncte marcate într-o înfrângere cu 118-111 în fața celor de la Indiana Pacers. El a stabilit un alt record al carierei de puncte marcate, cu 43, la 1 ianuarie, în timpul unei victorii cu 95-89 în fața celor de la Timberwolves. În meciul din 13 ianuarie, o înfrângere cu 115-109 în fața celor de la Orlando Magic, a înscris 26 de puncte și și-a extins seria de meciuri cu peste 25 de puncte la opt la rând, a treia cea mai lungă din istoria Blazers (doar Geoff Petrie cu 11 și Clyde Drexler cu 9 meciuri au avut mai mult timp printre jucătorii de la Blazers). Pe 7 februarie, McCollum a marcat 32 de puncte; ultimele două dintre ele, pe o execuție din partea de sus a culoarului, au consfințit victoria cu 114-113 în fața celor de la Dallas Mavericks cu 0,9 secunde înainte de final. Într-o victorie cu 122-113 în fața lui Denver, la 28 martie, McCollum a terminat cu 39 de puncte. Blazers a terminat sezonul regulat cu un record de 41-41 și a intrat în playoff ca al optulea cap de serie.

La 16 aprilie 2017, Portland a pierdut cu 121-109 în fața celor de la Warriors în Meciul 1 al seriei din primul tur; cu toate acestea, cele 41 de puncte ale lui McCollum în timpul meciului au reprezentat cel mai bun rezultat al carierei sale în postsezon și l-au făcut doar al optulea Blazer cu o performanță de 40 de puncte în playoff.

Sezonul 2017-18Edit

McCollum cu Trail Blazers în martie 2018

McCollum a ratat debutul sezonului 2017-18 din cauza unei suspendări de un singur meci suferită când a părăsit zona băncii de rezerve o dată în timpul unui meci din pre-sezon. CJ avea să joace în 80 de meciuri și să fie titular în toate, având o medie de 21,4 puncte, 4 recuperări și 3,4 pase decisive pe seară. La debutul sezonului, pe 20 octombrie, a reușit 28 de puncte cu 12 din 18 aruncări pentru a-și conduce echipa în fața celor de la Indiana Pacers, 114-96. El a înregistrat până la 36 de puncte în timpul unei înfrângeri cu 98-97 în fața celor de la Memphis Grizzlies pe 7 noiembrie. Pe data de 25 a aceleiași luni, McCollum a avut 26 de puncte și a marcat 7 puncte consecutive în ultimul sfert, ajutând Portland să aibă o serie de 10-0 la scor pentru a depăși un deficit de 17 puncte și a învinge Washington Wizards, 108-105. La 1 ianuarie, pentru a învinge Chicago Bulls, 124-120, a marcat 25 din cele 32 de puncte după pauză, inclusiv coșul care a decis meciul cu 56,5 secunde înainte de finalul prelungirilor. În timpul meciului din 31 ianuarie, când Portland a învins pe Bulls, 124-108, McCollum a marcat un record al francizei, 28 de puncte numai în primul sfert, și a terminat cu un record al carierei de 50 de puncte în doar trei reprize, înainte de a se îndrepta spre banca de rezerve pentru al patrulea. El s-a alăturat lui Damian Lillard, Damon Stoudamire, Brandon Roy, Andre Miller, Clyde Drexler și Geoff Petrie ca Trail Blazers care au marcat 50 de puncte sau mai mult. Pe 28 martie, McCollum a avut o reușită de 42 de puncte, reușită care a venit într-o înfrângere cu 108-103 în fața celor de la Grizzlies. În meciul 4 al seriei din primul tur al playoff-ului dintre Trail Blazers și New Orleans Pelicans, McCollum a marcat 38 de puncte într-o înfrângere cu 131-123. Înfrângerea a eliminat Portland din playoff, ultima dintr-o serie de patru meciuri.

Sezon 2018-19Edit

În 70 de meciuri, titular în toate, McCollum avea să aibă o medie de 21 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive în acest sezon. Pe 6 noiembrie 2018, McCollum a marcat 40 de puncte în timpul unei victorii cu 118-103 în fața lui Milwaukee Bucks. Pe 12 decembrie, el și-a egalat recordul sezonului cu 40 de puncte în timpul unei înfrângeri cu 92-83 în fața celor de la Memphis Grizzlies. Pe 23 decembrie, într-un meci împotriva celor de la Warriors, McCollum l-a depășit pe Damon Stoudamire (717) și a trecut pe locul cinci pe lista celor mai multe aruncări de 3 puncte din cariera celor de la Blazers. La 30 decembrie, el a ieșit dintr-o criză de șase meciuri, reușind 13 din 18 aruncări, într-o performanță de 35 de puncte, când Trail Blazers a învins pe Philadelphia 76ers cu 129-95. La 22 ianuarie, el a marcat 31 de puncte și a reușit șapte aruncări de 3 puncte într-o înfrângere cu 123-114 în fața celor de la Oklahoma City Thunder, depășindu-l astfel pe Nicolas Batum (751) pe locul al patrulea pe lista tuturor timpurilor de aruncări de 3 puncte a francizei. Pe 26 ianuarie, el a înregistrat primul său triple-double din carieră, cu 28 de puncte, 10 pase decisive și 10 recuperări într-o victorie cu 120-111 în fața celor de la Atlanta Hawks. La 1 martie, a marcat 35 de puncte și și-a egalat recordul carierei, reușind șapte aruncări de 3 puncte într-o înfrângere cu 119-117 în fața celor de la Toronto Raptors. McCollum a lipsit 10 meciuri la sfârșitul lunii martie și începutul lunii aprilie din cauza unei accidentări la genunchiul stâng. În meciul 3 al seriei din turul al doilea al playoff-ului dintre Trail Blazers și Denver Nuggets, McCollum și-a egalat recordul carierei în playoff cu 41 de puncte în timpul unei victorii cu 140-137 în patru reprize de prelungiri. În Meciul 6, el a marcat 30 de puncte într-o victorie cu 119-108, ajutându-i pe Blazers să egaleze seria cu Nuggets la 3-3. În meciul decisiv 7, a marcat 37 de puncte într-o victorie cu 100-96, inclusiv o aruncare în spate cu 15 secunde înainte de final, pentru a ajuta Blazers să se califice în finala Conferinței de Vest pentru prima dată din 2000. Portland a continuat să piardă finala Conferinței într-o serie de patru meciuri în fața celor de la Warriors.

Sezonul 2019-20Edit

La 21 noiembrie 2019, McCollum a marcat un record al sezonului de atunci de 37 de puncte, alături de 6 recuperări și 10 pase decisive, într-o înfrângere cu 137-129 în fața celor de la Milwaukee Bucks. Pe 23 februarie 2020, el avea să depășească acel record al sezonului cu o performanță de 41 de puncte, 9 recuperări și 12 pase decisive într-o victorie cu 107-104 în fața lui Detroit Pistons. McCollum și-a egalat recordul sezonului la 2 martie, marcând 41 de puncte într-o victorie cu 130-107 în fața lui Orlando Magic.

Sezonul 2020-21Edit

La 26 decembrie 2020, McCollum a marcat un record al sezonului de 44 de puncte, împreună cu un coș de trei puncte care a câștigat meciul, într-o victorie cu 128-126 în prelungiri împotriva lui Houston Rockets.