Po trzech sezonach obserwowałem Tony’ego Romo w niezliczonych sytuacjach presji. I doszedłem do pewnego wniosku: Jest nowy uniwersalny znak dla dławiących się, fanów futbolu. To już nie jest Brett Favre. To Tony Romo.

Rozgrywający Dallas Cowboys Tony Romo jest największym dławicielem w historii National Football League.

Nie popełnij błędu. Tony Romo jest bardzo dobrym rozgrywającym. Można nawet wysunąć argument, że Tony Romo jest świetnym rozgrywającym. Najlepszym, ósmym rozgrywającym w NFL – aż do grudnia i stycznia.

Gdzie to się zaczęło?

Legenda Tony’ego Romo rozpoczęła się w połowie sezonu 2006, po odsunięciu Drew Bledsoe (fani Dallas mogą podziękować za to Eagles).

Romo szybko poprowadził Kowbojów do czterech zwycięstw z rzędu, w tym do pokonania niepokonanych wcześniej i ostatecznych mistrzów Super Bowl, Indianapolis Colts. Rzucił pięć podań na przyłożenie w Święto Dziękczynienia, grę, w której wciąż pamiętam, jak zwrócił się do mojego taty i powiedział: „Dallas idzie do Super Bowl.”

Ale kłopoty zaczęły się już w następnym tygodniu. Choć Cowboys pokonali Giants 23-20, Romo nie rzucił żadnego przyłożenia i dwa przechwyty. W kolejnym tygodniu Cowboys zmierzyli się z nowym faworytem NFC – New Orleans Saints. Romo ukończył mniej niż połowę swoich podań i ponownie rzucił dwa przechwyty, gdy Święci rozmontowali „Drużynę Ameryki”, 42-17.

Wąskie zwycięstwo nad Atlantą Falcons przyniosło Dallas Cowboys korzystną sytuację przeciwko prowadzonym przez Jeffa Garcię Philadelphia Eagles z tytułem dywizji na linii. Każdy fan Cowboys pamięta ten mecz. Ja nazywam go masakrą w Boże Narodzenie.

Tak jak w meczu ze Świętymi, Romo wykonał mniej niż połowę swoich podań i rzucił dwa kosztowne przechwyty w czwartej kwarcie, a Eagles zapewnili sobie miejsce w playoff dzięki zwycięstwu 23-7.

Fani Cowboys nie wpadli w panikę. Wiedzieli, że nadal mogą wygrać dywizję. Lions (2-13) przyjeżdżali do miasta w następnym tygodniu. A jednak, ku zaskoczeniu futbolowego świata, ryk Lions był zbyt wielki, by drużyna Romo mogła go pokonać. On fumbled cztery razy, tracąc dwa z nich, i rzucił przechwytywanie, jak Lions wręczył Eagles ich piąty tytuł dywizji tysiąclecia.

Dallas, przegrywając trzy z czterech w miesiącu grudniu, nadal zarobił Wild-card miejsce i podróżował do Seattle na pierwszą rundę playoffów NFL. Trailing 21-20 z mniej niż minutę pozostał, Cowboys próbował 19-jardowy Field Goal – w zasadzie dodatkowy punkt. Tony Romo fumbled snap z centrum, i próbował uruchomić z piłką do wygrania meczu. A diving tackle by defensive back Jordan Babineaux przypieczętował nieprawdopodobne zwycięstwo Seattle Seahawks.

To był najszczęśliwszy moment w moim życiu jako Cowboys hater.

Sezon regularny 2007 oznaczał sukces dla Dallas Cowboys. Zwycięzcy 11 z ich pierwszych 12 gier, Romo pomógł Dallas zarobić home-field advantage przez cały playoffs. On nadal zmagać się w grudniu, rzucając trzy przechwyty, fumbling dwa razy, a kończąc 13 z 36 przepustek jak 'Boys stracił domowy mecz do 5-8 Eagles.

The Cowboys również stracił siódmy z rzędu finał sezonu, jak Romo rzucił przechwytywania i zakończone 43 procent swoich przepustek przeciwko Redskins.

W postseason, Cowboys wykonane historię-dubious historię. „America’s Team” stał się pierwszą drużyną NFC z home-field advantage, która przegrała w rundzie dywizji. Romo zakończone tylko 50 procent jego przepustek i rzucił game-sealing, fourth-down przechwytywania w strefie końcowej z dziewięciu sekund remaining.

The 2008 sezon był ciekawy roller-coaster ride dla Tony Romo. Złamany palec u ręki rzucającego (przypomnienie: Donovan McNabb grał ze złamanym prawym kciukiem) zepchnął na bok kruchego rozgrywającego Cowboys na trzy mecze, podczas gdy nieudolny, nieruchomy Brad Johnson zmagał się z prowadzeniem amerykańskiej ofensywy.

Po powrocie Romo, kluczowy grudniowy matchup przeciwko Pittsburgh Steelers wyglądał jak zapowiedź Super Bowl. Romo zwrócił się w jego zwykłej wydajności gwiezdnej, rzucając touchdown przechwytywania do Deshea Townsend z gry remis i poniżej minuty pozostałe. Romo’s cztery turnovers podniósł poważne pytania o zasadności Dallas jako playoff team.

Dwa przechwyty i inny fumble spowodowało rozdzierające serce straty przeciwko Baltimore Ravens w ostatnim meczu w historii Texas Stadium. Po stracie prezentu przez Philadelphia Eagles, Cowboys potrzebowali tylko zwycięstwa, aby dotrzeć do playoffs.

W sytuacji win-or-die, Dallas Cowboys, prowadzony przez ich superstar quarterback Tony Romo, zwrócił się w prawdopodobnie najbardziej bez życia wydajność sezonu 2008 NFL. Romo rzucił przechwytywania i stracił dwa fumble w najgorszym beatdown w historii rywalizacji Eagles-Cowboys.

Nazywam to Boże Narodzenie Masakra część druga. Trzeci sezon z rzędu dla Cowboys zakończył się w najbardziej rozdzierającej serce sytuacji, jaką można sobie wyobrazić.

Ma jedne z najbardziej niesamowitych talentów ofensywnych do pracy: Pro Bowl running back Marion Barber, sześciokrotny Pro Bowl wybór Terrell Owens, Pro Bowl szeroki odbiornik Roy Williams i pięciokrotny Pro Bowl tight end Jason Witten. Łącznie, jego umiejętności gracze pozycja została wybrana do 13 Pro Bowls.

Jednak on nie może dostać pracę zrobić. Nigdy. Jest 0-2 w meczach playoff. W obu przypadkach gra toczyła się do ostatniej minuty i w obu przypadkach zawiódł w najważniejszej, pełnej presji sytuacji w roku.

Przez całą karierę w grudniu i styczniu rzucił łącznie 16 przyłożeń i 20 przechwytów. Ma 22-4 rekord w grach rozgrywanych przed grudniem. Ma 5-10 rekord w grach rozgrywanych po grudniu. Jest 0-2, gdy jego najnowsza dziewczyna lalka Barbie jest na trybunach, obie dzięki uprzejmości Philadelphia Eagles.

Romo nie ma absolutnie żadnych zdolności przywódczych. We wczorajszej przegranej z Eagles, podważył autorytet trenera przed całą drużyną piłkarską, odmawiając opuszczenia boiska w sytuacji fourth-down. Ma zerową charyzmę w domu klubowym, ignorując powszechne pojęcie, że rozgrywający powinien służyć jako wzór do naśladowania dla swoich kolegów z drużyny.

Tony Romo został dziś opisany przez gazety z Dallas jako „pozbawiony wnętrzności i żałosny.”

Plaxico Burress mógł strzelić sobie w udo, ale Tony Romo strzela sobie i całej swojej drużynie w stopę w każdej możliwej do wyobrażenia sytuacji presji.

Nie da się zaprzeczyć temu, co nieuniknione. Tony Romo stał się pośmiewiskiem National Football League. On nie tylko przegrywa. On sam się kompromituje. W ciągu ostatnich trzech sezonów całkowicie upokorzył siebie i Dallas Cowboys.

Jego sukcesy w sezonie regularnym na zawsze pozostaną w cieniu jego rażących i ciągłych porażek w każdej sytuacji pod presją.